روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25118
0
0
خشم دموکرات ها از «خویشاوندسالاری» دولت جدید
داماد «ترامپ» مشاور ارشد کاخ سفید می شود
همدلی| عدم حمایت همه جانبه جمهوری خواهان از دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا سبب شده است تا وی برای تصدی پست های کلیدی در این کشور دست به انتصابات فامیلی و شخصی بزند.در همین رابطه گزارشات حاکی از آن است که ترامپ قصد دارد دامادش «جرد کوشنر» را به عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید منصوب کند. انتصاب احتمالی کوشنر،موجی از اعتراض را در اردوگاه دموکرات ها به همراه داشته نمایندگان این حزب در کنگره آمریکا نسبت به تصمیم ترامپ برای انتصاب یکی از بستگان خود به یکی از سمت‌های مهم در دفتر ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده اند.
کوشنر نقشی کلیدی در مبارزات انتخاباتی ترامپ داشت و پست او در کاخ سفید مسائل سیاست خارجی و داخلی را در بر خواهد گرفت.
او که همسر ایوانکا ترامپ است در ساخت و ساز ملک تخصص دارد و گفته می شود منافع اقتصادی او طیف وسیعی را در برمی گیرد.
انتصاب او جنجالی خواهد بود زیرا ممکن است ناقض قوانین مربوط به تاثیر روابط خانوادگی بر استخدام افراد در دولت باشد. به علاوه منافع مالی او به طور بالقوه می تواند با شغل او در این پست در تضاد باشد.
ترامپ در این باره می گوید: "جرد یک سرمایه بزرگ و یک مشاور قابل اعتماد برای من در سراسر مبارزات و دوره انتقالی بوده و من افتخار می کنم از او در یک پست ممتاز در دولتم استفاده کنم.”ترامپ که خود تاجر ملک در نیویورک است روز ۲۰ ژانویه به عنوان چهل‌وپنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند خواهد
خورد.
اعضای تیم ترامپ استدلال کرده اند قانونی که مقام‌های دولتی را از استخدام بستگان خود ممنوع می کند شامل پست های کاخ سفید نمی شود.همچنین قوانین فدرال آمریکا می گوید که کارمندان دولت نمی توانند از طریق کسب و کار جداگانه ای درآمد داشته باشند.وکیل کوشنر گفته است که او در صورت اشغال پست مشاور کاخ سفید از ریاست کسب و کار خانوادگی خود در زمینه معامله املاک کناره گیری خواهد
کرد.
کوشنر در طول مبارزات انتخاباتی اغلب در کنار ترامپ دیده می شد و نقش مهمی در استراتژی او در عالم دیجیتالی داشت.گفته می شود که او در کنار گذاشتن کریس کریستی فرماندار نیوجرسی از تیم انتقال قدرت ترامپ نقش داشت. کریستی زمانی که دادستان آن ایالت بود پدر جرد کوشنر را در ارتباط با فرار مالیاتی محاکمه کرد و پدر کوشنر زندانی شد.
گفته می شود که او در مصاحبه ها برای تعیین اعضای کابینه و ملاقات های دونالد ترامپ با رهبران خارجی شرکت داشته است.او صاحب ساختمان شماره ۶۶۶
در خیابان پنجم نیویورک است؛ آسمانخراشی که در نزدیکی برج ترامپ قرار دارد.چند نفر از نامزدهای ترامپ برای خدمت در کابینه دارای منافع مالی در بخش خصوصی بوده اند که در روند تایید صلاحیت ها زیر ذره بین خواهد بود.
نگرانی دموکرات‌های کنگره آمریکا
روز دوشنبه، دفتر ترامپ اعلام کرد که رئیس‌جمهوری منتخب جارد کوشنر، داماد سی و پنج ساله خود را به عنوان یکی از اعضای هیات مشاوران کاخ‌سفید انتخاب کرده است.
اعضای ارشد کمیته امور حقوقی مجلس نمایندگان کنگره با ارسال نامه‌ای به وزارت دادگستری و اداره حفظ ضوابط اخلاقی دولت فدرال خواستار رسیدگی به تصمیم ترامپ در چارچوب قوانین ضد‌خویشاوندسالاری شده‌اند. این نامه بنا به درخواست گروهی از نمایندگان مجلس از حزب دموکرات تهیه و ارسال شده است.
به گفته آنان، این قوانین ممکن است حدود اختیارات جارد کوشنر در سمت مشاور رئیس جمهوری را محدود کند. قرار نیست کوشنر، که همسر اوانکا، دختر دونالد‌ترامپ است، به خاطر تصدی این سمت حقوقی دریافت کند.
نویسندگان نامه خواسته‌اند که موضوع "احتمال تضاد منافع" نیز در بررسی انتصاب جارد کوشنر مورد توجه قرار گیرد زیرا، به گفته آنان، این امکان وجود دارد که وی در مقام ارائه مشورت به رئیس‌جمهوری آینده، تحت تاثیر ملاحظات مربوط به منافع ناشی از فعالیت‌های تجاری خود قرار
گیرد.
در نامه‌ای که کمیته امور حقوقی برای دادستان کل آمریکا ارسال داشته نوشته است که "به عنوان مثال، گزارش شده است که کوشنر قرار است با پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان دیدار و در مورد سیاست اصلاح ساختار مالیاتی با او گفتگو کند." در ادامه نامه آمده است که "این موضوع دست کم باعث بروز این نگرانی می‌شود که ممکن است وی در توصیه سیاست مالیاتی، تغییراتی را توصیه کند که از لحاظ مالی به نفع کوشنر و خانواده او تمام می‌شود”
طبق قانون مقابله با خویشاوند سالاری در تشکیلات دولت فدرال آمریکا، "هیچ مقام دولتی نمی‌تواند یکی از منسوبان خود را به سمت و مقامی در اداره یا سازمان محل انتصاب یا تحت اداره خود منصوب کند." به گفته نویسندگان نامه، مقام دولتی شامل رئیس جمهوری و "منسوبان" شامل داماد افراد هم می‌شود. در مقابل، نزدیکان ترامپ گفته‌اند که قرار نیست جراد کوشنر در سمت مشاور رئیس جمهوری حقوقی دریافت کند و در نتیجه، مشمول این قانون نمی‌شود.
کوشنر هم گفته است که در نظر دارد در زمانی که مشاور رئیس جمهوری آینده است، از سمت‌ها و روابط تجاری خود فاصله بگیرد و به این منظور، دارایی‌های خود را به فروش می‌رساند و از سمت‌هایی که در شرکت‌های خود دارد کناره خواهد گرفت.
همچنین، وکیل جراد کوشنر در مورد اطلاق قانون ضد خویشاوندسالاری به انتصاب موکل خود ابراز تردید کرده و گفته است که در گذشته، گاه کنگره به رئیس جمهوری اجازه داده است تا خویشاوندان خود را به مناصب دولتی بگمارد و برخی قضات نیز رای داده‌اند که مقام ریاست جمهوری به عنوان یک سمت انتخابی، مشمول تعریف "سمت دولتی"
نمی‌شود.
وکیل جرارد کوشنر تاکید کرده است که موکل او در نظر دارد از هر جهت به قوانین مربوطه عمل کند.
فعلا در مورد ارجاع وظایف رسمی به ایوانکا ترامپ، همسر جراد کوشنر خبری منتشر نشده اما او نیز در نظر دارد از برخی از فعالیت‌های تجاری خود فاصله بگیرد. با این‌همه، نمایندگان دموکرات در نامه خود به وزارت دادگستری خواستار دریافت جزئیاتی در مورد "برنامه" ایوانکا ترامپ در این مورد شده‌اند. گفته شده است که دونالد ترامپ به دختر خود وابستگی فراوانی دارد و احتمالا از او خواهد خواست در اداره امور کاخ‌سفید کمک کند.
آنان در این نامه گفته اند که "مقامات دولت فدرال ملزم هستند خود را از موضوعاتی که ممکن است شامل کسب منافع مالی باشد رها کنند؛ در نتیجه و با توجه به سرعت تحولات در انتصابات دولتی، از وزارت دادگستری می خواهیم نگرانی ما را مورد توجه قرار داده و تمهیدات مناسب را به اجرا بگذارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه