روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 25114
0
0
اعتراض حسین کیانی به تعطیلی سالن‌های تئاتر
دو کلمه حرف حساب
جناب آقای علی مرادخانی معاونت محترم هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در راستای دستور حضرت عالی مبنی بر-تعطیلی سه روزه کلیه برنامه‌های هنری در سراسر کشور هم‌زمان با سه روز عزای عمومی به پاس احترام به ساحت آن فقیه عالیقدر- (مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی) این پرسش پیش می‌آید که آیا تنها چند اجرای محدود تئاتر باید بار این مصیبت سنگین را به دوش بکشند و سه روز تعطیل و معطل بشوند یا سالن‌های سینما هم که به لحاظ تعداد و تنوع برنامه‌های هنری چندین برابر اجراهای تئاتر هستند مشمول این تعطیلی می‌شوند؟
ظاهراً این‌گونه نیست و نه تنها در این مورد که در موارد دیگر هم (هم‌چون حادثه منا در سال گذشته) این تنها اجراهای تئاتر بود که به تعطیلی کشیده شد و برنامه‌های سینما و بدتر از آن مسابقات هیجان‌انگیز فوتبال لیگ برتر به قوت خود برپا و برقرار بودند. معنی این تبعیض آشکار چیست؟ مگر در اجراهای تئاتر چه اتفاقی می‌افتد که در اکران سینماها با آن همه تنوع نمی‌افتد؟
آیا زحمتی که آن‌ها به پای اثرشان کشیده‌اند نباید با تعطیلی‌های
غیر مترقبه به هدر رود اما زحمتی که تئاتری‌ها به پای اثرشان می‌کشند باید به هدر رود؟ شاید هم فعالیت هنری دوستان سینمایی ضروری و با اهمیت
تلقی و محسوب می‌شود و چون بحث سرمایه و هزینه تولید فیلم و بازگشت این سرمایه مهم است این تبعیض آشکار به وجود آمده است؟ ولی مگر برای تولید تئاتر سرمایه هزینه نمی‌شود؟ و مگر در شرایط از میان رفتن قرارداد تیپ و سپردن درآمد و دستمزد هنرمندان تئاتر به فروش گیشه، هنرمندان تئاتر نباید اندک نان خود را بتوانند با اجراهای بیشتر و بهتر در بیاورند؟
شاید هم این تفکر وجود دارد که تئاتر را جزئی از تفریحات و تنوعات غیر لازم و فوق برنامه هنرمندان به حساب بیاورند و نه حرفه وشغلی که هزینه‌های زندگی آن‌ها را تامین می‌کند؟
برای همین به هر بهانه‌ای این دیوار کوتاه را بر سر هنرمندان خراب می‌کنند و این قانون انسانی را در نظر نمی‌گیرند که اگر عزاست باید برای همه باشد و اگر شادی است آن برای همه. ولی با کمال تاسف این‌گونه نبوده و نیست و به قول آن ضرب المثل معروف ؛ تئاتر ما مرغ عزا و عروسی است،
که در هر دو مجلس سرش را گوش تا گوش می‌برند.
بعد تحریر؛ این گلایه نامه به هیچ عنوان در صدد کوچک شمردن اشخاص و اتفاقات ملی نیست و احترام و ارجمندی هر شخصیت سیاسی و فرهنگی که مورد احترام طیفی از مردم ودولت است نزد نگارنده هم محفوظ است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه