روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 25113
0
0
واکنش اهالی هنر به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
همدردی گسترده هنرمندان با مردم ایران
همدلی | سعید قاضی‌نژاد- ایران در سوگ درگذشت آیت‌الله فرو رفته است. شوک بزرگی که بسیاری هنوز قادر به هضم آن نیستند. تاثیرات هاشمی در سیاست و اقتصاد و هنر ایران غیر قابل کتمان است. در دوران ریاست جمهوری او بود که تا حدی از تندروی‌ها و بی‌منطقی‌ها کاسته شد و تلاش برای ورود سینمای ایران به جهان و جشنواره های معتبر آغاز شد. در روزهای اخیر حضور سینماگران و اهالی هنر به درگذشت آیت‌الله شاید بیشتر از هر سیاستمدار دیگری در طی سال‌های اخیر بوده است. واکنش هنرمندان به این اتفاق در نوع خود کم نظیر بود. بسیاری از بازیگران مثل رضا کیانیان با سیاه کردن صفحه اینستاگرام خود نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.
پوران درخشنده گفت: خداحافظ مرد بزرگ روزهای سخت روحت شاد. مجید توکلی کارگردان جوان سینما هم در واکنش گفت: برای نسل ما ترسناک است. ترس، همراه با تپش قلب. اما این‌بار یک ترس مشترک برای مردم و حاکمیت برای اولین بار...همه این‌ها یک معنی دارد. مرد بزرگی رفت.
هنرمندان دیگری هم واکنش های خودمانی تری داشتند. مثل شبنم فرشادجو که گفت: خیلی بد موقع رفت. خدا رحمتش کنه. یا نازنین بیاتی که با گذاشتن شعری ابراز تسلیت کرد: از شمار دو چشم یک تن کم/
وز شمار خرد هزاران بیش. رز رضوی هم گفت: باور رفتن بزرگمردان تاریخ سخته... روحشون شاد. مسعود ده نمکی هم در پیامی کوتاه نوشت: همه از خداییم و به سوی او باز می گردیم. البته تعداد دیگری هم مثل مسعود ده نمکی واکنش هایی رسمی نشان داده بودند. مثل نفیسه روشن: انا لله و انا علیه راجعون آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به ملکوت اعلا پیوست. تسلیت به همه مردم و خانواده محترم‌شان. روحشون شاد. گروه دیگری هم با عنوان کردن لقب ایشان یعنی امیرکبیر پیام‌های تسلیت را منتشر کردند. فریبا نادری نوشت: جهان را ماتم عظماست امشب، امیر کبیرِ زمانه‌ام، روحت همیشه شاد. سارا بهرامی هم در پیامی کوتاه گفت: مرد سیاست. روحش شاد. پرستو صالحی و لادن طباطیایی هم در متنهایی نسبتاً مفصل پیام‌های تسلیت گفتند. صالحی نوشت: طرفدار هیچ حزب و دسته و نظامی نیستم ولی دلم سوخت و ناراحت شدم ، درست عینِ وقتی
حاج‌سید احمد خمینی از دنیا رفت دلم خیلی سوخت، از نزدیک تو چند تا مراسم دیده بودمشون ، آرام و مهربان بودن روحشان شاد و الان دیگه تعجب نمی‌کنم که چرا صدا و سیما به مرگ هنرمندان بی‌اعتناست چرا که برای درگذشت آیت‌الله رفسنجانی یار انقلاب هم برنامه‌های سیما قطع نشد بدون وقفه، حالا کی مهمه و چی،
الله و اعلم.
لادن طباطبایی نوشت: خواب از سرم پرید... همراه با نصف هوشم....باور کردنی نیست... او همیشه بود... از وقتی خودم رو شناختم... یعنی چی؟ چطور رفت؟ انگار خسته بود. خیلی خسته. خیلی. از رفتن می‌گفت.... از این‌که دیگه خیالش راحت شده. تاریخ قضاوت خواهد کرد. روحش شاد و خدایش بیامرزد. همه ما به سوی خدا بازمی‌گردیم. خداوند آخر و عاقبت همه ما را ختم به خیر و انسانیت کند...آمین. و یکی از کوتاه‌ترین پیام‌ها هم مربوط به رضا میرکریمی بود که گفت: خداحافظ یار صبور...
اما در تشییع پیکر آن مرحوم هنرمندان و مسئولینی هم حضور داشتند که در مورد این اتفاق اظهارنظر کردند.
حجت‌الله ایوبی که همراه با سایر سینماگران در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور داشت، گفت: حضور همه مردم از طیف‌ها، رنگ‌ها و جناح‌ها مختلف و تمام کسانی که ایران، اسلام و انقلاب را دوست دارند در این مراسم نماد علاقه‌مندی به این شخصیت و وحدت ملی ایرانیان است.
وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه دغدغه ایران و پیشرفت فرهنگی مردم را داشت، ادامه داد: در آخرین جلسه‌ای که با دکتر صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خدمت آیت الله هاشمی رفسنجانی رسیدیم، نگاه‌شان به فرهنگ، هنر و سینما بسیار دقیق و کاربردی و توصیه‌هایی که برای همه ما داشتند بسیار راهگشا بود. رئیس سازمان سینمایی، آیت الله هاشمی رفسنجانی را نماد سیاست‌ورزی و دین‌مداری دانست و گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی کسی بود که مسائل روز را کاملا می شناخت و نگاهش به آینده و فردا بود.
ایوبی تاکید کرد: مردم ایران می دانند که بخشی از آرامش خود را مدیون این شخصیت انقلابی هستند به همین دلیل شاهد حضور همه گسترده مردم در این مراسم هستیم.
فرشته طائرپور در سخنانی گفت: کمتر کسی بین مسئولین داریم که مانند آیت الله هاشمی ‌رفسنجانی دست گره‌گشا داشته باشد. آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی همواره با سخنان و صحبت‌هایش دل‌ها را به هم نزدیک می‌کرد. وی گفت: دلم برای آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی تنگ خواهد شد و جای او همواره در دل و ذهن ما خالی خواهد بود.
نویسنده فیلم «زن دوم» هم‌چنین ادامه داد: گشاده‌رویی و ظرفیت بالا برای پذیرش هر گونه نقد و تفکر در آیت الله هاشمی ‌رفسنجانی مثال زدنی بود.
علیرضا شجاع‌نوری هم در روز تشییع پیکر مرحوم هاشمی در سخنان کوتاهی گفت: دلیل حضورم این است که به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بگویم، دیدم، فهمیدم، ممنونم.
وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای اهل هنر تکیه گاه بود، ادامه داد: حال ما با آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه خوب بود زیرا نگاه همراه با سعه صدر ایشان برای ما خیلی دلگرم کننده بود. بازیگر فیلم سینمایی «تردید» با بیان اینکه هنرمندان به فضای آرام و دلگرم کننده احتیاج دارند، گفت: این فضا با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی برای آنها تامین می شد و به همین دلیل روابط خوبی میان هنرمندان با او وجود داشت. شجاع نوری خاطرنشان کرد: با مرگ ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی دل ما خالی شد ولی یاد او همواره همراه ما خواهد ماند.
رسول صدرعاملی دیگر کارگردان حاضر در مراسم اعتقاد داشت حضور هاشمی برای هنر بعد از انقلاب بسیار مهم بود: اگر مهربانی ایشان و چند نفر دیگر در دهه شصت نبود شاید اکنون سینما، نقاشی و موسیقی به این شکل نداشتیم. وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی مردی بود که تاثیر مثبت خود را در تمام این دوران بر هنر و فرهنگ گذاشت و پس از آن هم این تاثیر نگاه در هنر باقی است، هرچند باور دارم در فقدان وی این تاثیر بیشتر احساس می شود. کارگردان فیلم سینمایی «گل‌های داوودی» با بیان این‌که برخی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به دلیل مظلومیت عجیب وی با بغض نگاه می‌کردند، افزود: وی یک چهره نامدار سیاسی بود و همواره حضوری پررنگ داشت.‌ با وجود هزینه‌هایی که هم نسلان من برای انقلاب داده‌اند، معتقدم وی بیش از آنکه خود را مهم بداند، رویاندن نگاه امیدبخش در دل ما، برایش مهم بود از این رو این نگاه امید بخش وی را قاب می‌بستم.
مراسم تشییع یار دیرین امام(ره) و رهبری از نخستین ساعات بامداد سه شنبه در دانشگاه تهران آغاز شد و با اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ادامه یافت.
پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی به خاک سپرده شد.
همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، علیرضا تابش، علیرضا شجاع نوری، کامران ملکی، منصوره وافری، بابک برزویه، حجت‌الله ایوبی، رسول صدرعاملی، مرتضی شایسته، جلیل اکبری‌صحت، سیدامیر سیدزاده، احمد توکلی،سامان مقدم از چهره‌هایی بودند که در مراسم دیروز حضور پیدا کردند.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام یکشنبه شب در سن 82 سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه