روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 25092
0
0
تایید حکم اعدام قاتل ستایش قریشی
امیرحسین اعدام می‌شود
همدلی | یکشنبه ۲۱ فروردین است. پسر ۱۷ ساله‌ای در ورامین، دختر همسایه افغانستانی‌شان(ستایش قریشی) را که هنوز شش سال بیشتر ندارد به خانه می‌برد و پس از رفتار شیطانی با او، با ضربات چاقو او را به قتل می‌رساند و در وان حمام بر رویش اسید می‌ریزد تا از بین برود. اما چون جسد به‌طور کامل از بین نرفت، از دوستش یاری می‌طلبد. دوست او با توجه به ابعاد جرم، ماجرا را با پدر خود در میان می‌گذارد و پدر هم با یکی از معتمدین محل و نهایتاً بدون کمترین تردیدی به پلیس خبر می‌دهند. پلیس هم هنگام مراجعه به خانه، باقیمانده جسد را پیدا کرده و قاتل را دستگیر می‌کند. در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر ۱۷ ساله همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود او را ربوده و پس از تجاوز او را به قتل رسانده بود. دادگاه برای امیر حسین مجازات دوبار اعدام را در نظرگرفته است.
حالا و پس از کش و قوس‌های فراوان که پرونده قانل ستایش طی کرد و اظهارنظرهای متفاوتی که در این‌باره مطرح شد، وکیل مدافع اولیای دم خانواده ستایش قریشی گفته است که «شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، محکومیت قاتل ستایش قریشی به قصاص و اعدام را تایید کرد.»
نورالله عزیزمحمدی وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی با اشاره به اعلام نظر دیوان عالی در رابطه با حکم صادره در پرونده قتل ستایش قریشی، گفته «شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور حکم دادگاه کیفری یک استان تهران را در خصوص قاتل ستایش تایید کرده است.»
به گفته وکیل مدافع اولیای دم خانواده ستایش قریشی، « دیوان عالی کشور برای هر دو عنوان اتهامی امیرحسین، حکم صادره را تایید کرده است. قاتل ستایش از سوی دادگاه کیفری یک استان تهران بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شده بود.»
خانواده ستایش برای اعدام امیرحسین نباید «فاضل دیه» را بپردازند
در خصوص پرونده قتل ستایش قریشی، خبرها حاکی از این است که خانواده ستایش برای اعدام قاتل دخترشان نیازی به پرداخت فاضل دیه (مابه التفاوت دیه زن و مرد) ندارند.
درحالی که بر اساس قوانین جزایی اگر قاتل مرد، و مقتول یک زن باشد، خانواده مقتول برای قصاص قاتل باید تفاوت دیه زن و مرد را به قاتل بپردازند، اما در پرونده قتل ستایش قریشی به دلیل محکومیت قاتل به یک بار اعدام به دلیل زنای به عنف و یک بار قصاص به‌دلیل قتل ستایش، تنها اعدام اجرا شده و از این‌جهت خانواده ستایش برای اعدام قاتل دخترشان نیازی به پرداخت فاضل دیه(مابه التفاوت دیه زن و مرد)
ندارند.
با توجه به این‌که در این پرونده چند حکم داده شده است طبق ماده ۱۳۳ قانون مجازات اسلامی مبنی بر این‌که«در تعدد جرائم موجب حد و قصاص، مجازات‌ها جمع می شود. لکن چنانچه مجازات حدی، موضوع قصاص را از بین ببرد یا موجب تاخیر در اجرای قصاص شود، اجرای قصاص، مقدم است و در صورت عدم مطالبه فوری اجرای قصاص یا گذشت یا تبدیل به دیه، مجازات حدی اجراء می شود» مجازات اشد یعنی مجازات اعدام اجرا می شود.
ماده ۳۸۲ قانون مجازات اسلامی هم اشاره می‌کند«هرگاه زن مسلمانی عمداً کشته شود، حق قصاص ثابت است لکن اگر قاتل، مرد مسلمان باشد، ولی دم باید پیش از قصاص، نصف دیه کامل را به او بپردازد و اگر قاتل، مرد غیر مسلمان باشد، بدون پرداخت چیزی قصاص می‌شود. در قصاص مرد غیرمسلمان به سبب قتل زن غیرمسلمان، پرداخت مابه التفاوت دیه آن‌ها لازم است»
به گزارش مهر، فرج اللهی، رییس شعبه سی‌ودوم دیوان عالی کشور در این زمینه می‌گوید: دادنامه شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران در مورد محکومیت امیرحسین پورجعفر کتم جانی راجع به قتل عمدی و زنای به عنف و جنایت بر میت با لحاظ اصلاحاتی بر اساس مواد ۱۳۳ و ۳۸۲ قانون مجازات اسلامی در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور ابرام شده
است.
اما به گفته کارشناسان، فرقی نمی‌کند که این جنایت در کدام نقطه و توسط چه کسی انجام شده باشد، حکایت داستان تلخ و پر غصه فرو ریختن ارزش‌هایی است که بیش از هر چیز جامعه انسانی را تهدید می‌کند.
آذر منصوری در همان زمان وقوع فاجعه گفته بود که« به طور قطع عامل یا عاملین این جنایت باید طبق قانون شناسایی و مجازات شوند به ویژه که کودک کشته شده از مهاجرین است و حقوق آن ها باید تام و تمام حراست و حفظ
شود.
اما فراموش نکنیم که در تحلیل ها به بی‌راهه نرویم و در صدد توجیه و تبرئه رفتار خود ایرانی‌مان و محکوم کردن غیر ایرانی و عصبیت‌های نژادی نباشیم.
در چنین حادثه‌هایی از یک سو باید توجه به حقوق همه انسان‌ها فارغ از قومیت و نژاد و تابعیت و … مدنظر قرار گیرد و از دیگر سو چشم‌ها را بشوییم و پنبه‌ها را از گوش خارج کنیم و صداهایی که آرام آرام زیر پوست شهرها در حرکتند را بشنویم و فکر چاره باشیم.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه