روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 25088
0
0
معاون بازرگانی و پیمان‌های شرکت پالایش نفت اصفهان
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، رویکرد پالایشگاه اصفهان است
معاون بازرگانی و پیمان‌های شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: رویکرد این مجموعه استفاده از تولیدات و تجهیزات ساخت داخل به منظور تقویت و پیشرفت صنعت کشور است.
«سیدمصطفی الهی» که در نشست کمیته انرژی و نفت کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان با مدیران بازرگانی پالایشگاه‌های کشور سخن می‌گفت، افزود: شرکت پالایش نفت اصفهان به لحاظ پروژه‌های تعریف شده، بیشترین خرید را در بین پالایشگاه‌ها داشته و همواره نیازهایش را از ظرفیت‌های داخلی تامین کرده است.
وی از آمادگی این پالایشگاه برای افزایش خرید کالا و تجهیزات نفتی ساخت داخل خبر داد و تصریح کرد: حمایت از تولید داخل، اجرای منویات رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی است.
معاون بازرگانی وامور پیمان‌های شرکت پالایش نفت اصفهان با اشاره به سرمایه‌گذاری دو میلیارد یورویی
کره جنوبی در این پالایشگاه برای اجرای طرح‌های بهینه سازی اظهار کرد: تصفیه گازوئیل یکی از طرح‌های بهینه سازی مهم پالایشگاه اصفهان است که سازندگان داخلی می‌توانند نقش مهمی در اجرای آن ایفا کنند.
وی از تکمیل پروژه بنزین‌سازی این پالایشگاه نیز خبر داد و گفت: به دنبال اهداف زیست محیطی وزارت نفت، بر تولید بنزین یورو ۴ تاکید ویژه‌ای صورت گرفته است.
اسماعیل آقاپور مدیر بازرگانی پالایشگاه تبریز نیز در این نشست گفت: بیش از ۸۰ درصد از قطعات مکانیکی مورد نیاز پالایشگاه‌ها در داخل قابل تولید است و مدیران پالایشگاه‌ها باید از این تولیدات حمایت کنند.
مسئول کمیته انرژی و نفت کمیسیون صنایع اتاق اصفهان نیز با اشاره به اینکه پالایشگاه‌های کشور سالانه میلیاردها تومان صرف خرید تجهیزات موردنیاز خود می‌کنند، افزود: سازندگان تجهیزات نفتی در استان‌ها به ویژه در
استان اصفهان می‌توانند بخش عمده نیاز پالایشگاه‌ها را تامین کنند.
رضا خیامیان تصریح کرد: حمایت پالایشگاه‌ها از تولید داخل می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی در توسعه بومی صنعت‌نفت نیز نقش مهمی ایفا کند.
وی صنعت نفت را موتور محرک صنایع کشور برشمرد و افزود: سازندگان تجهیزات نفتی می‌توانند زمینه اشتغال ۳۰۰ هزار جوان تحصیل کرده را فراهم کنند.
مسئول کمیته انرژی و نفت کمیسیون صنایع اتاق اصفهان با انتقاد از اختصاص ردیف بودجه از صندوق توسعه ملی به خرید کالا و تجهیزات خارجی برای صنایع نفت گفت: دولت می‌تواند از ردیف‌های این صندوق برای خرید از داخل حمایت کند و این درحالی‌است که کشورهای گشایش‌کننده فاینانس، تولیدات داخلی خود را تحت پوشش فاینانس قرار می‌دهند.
خیامیان یکی از دلایل استقبال پالایشگاه از کالا و تجهیزات خارجی را تفاوت قیمت ۹ درصدی با کالاهای ساخت داخل برشمرد و گفت: محاسبه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت تمام شده کالاها و تجهیزات ساخت داخل باعث تفاوت قیمت نسبت به همتای خارجی می‌شود.
وی اضافه کرد: خرید داخلی برخی پالایشگاه همراه با هزاران انتقاد و عیب نمایی صورت می‌گیرد، ولی در خریدهای خارجی هیچ مشکلی بروز پیدا نمی‌کند.
رئیس انجمن ساخت تجهیزات نفتی ایران اضافه کرد: تامین مالی سازندگان برای ساخت تجهیزات و طولانی بودن روند مناقصه‌ها از چالش‌های جدی این بخش است که با تنظیم قراردادهای داخلی خرید (LPC) می‌توان این چالش‌ها را برطرف ساخت.در پایان این نشست، مدیران کالا و تجهیزات نه پالایشگاه کشور بر حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات نفتی تاکید کردند و خواستار حضور فعال این شرکت‌ها در مناقصه‌های پالایشگاه‌ها شدند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه