روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 25080
0
0
با افزایش تنها «یک درصدی» ضریب بازیافت میادین نفتی
درآمد 400 میلیون دلاری نفت محقق می‌شود
ضریب بازیافت میادین نفتی کشور، 25 درصد است و باید تا 40 درصد افزایش یابد
گروه انرژی| بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست منابع هیدروکربوری را در جهان دارد. مجموع ذخایر درجای نفت کشور حدود 800 میلیارد بشکه است و اکنون میادین نفتی ایران با ضریب بازیافت کشور، حدود
25 درصد است. اگر این ضریب بازیافت تنها 1 درصد افزایش یابد حدود هشت میلیارد بشکه به تولید نفت کشور افزوده می شود که به میزان 400 میلیون دلار به میزان درآمد کشور اضافه می‌کند. ولی مسئله این است که میادین نفتی ایران نه تنها 1 درصد بلکه باید از 25 به 40 درصد افزایش یابد. در همین رابطه معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه ایران در مرکز ذخایر و مبادلات انرژی جهان قرار دارد، گفت: با افزایش هر یک درصد به ضریب بازیافت مخازن نفتی، 400 میلیارد دلار به درآمدهای کشور افزوده می‌شود. غلامرضا منوچهری به ذخایر هیدروکربوری ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست منابع هیدروکربوری را در جهان دارد . وی افزود: کارشناسان نیز معتقد هستند که ایران از مناسب ترین و بیشترین ظرفیت های سرمایه گذاری نفتی در جهان برخوردار است. معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: ایران امکان صادرات گاز و سواپ نفت را دارد و می تواند به عنوان مرکزی برای مبادلات انرژی مطرح شود.
توسعه ایران با صنعت نفت گره خورده است
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با بیان این که توسعه ایران با صنعت نفت گره خورده است، گفت: اگرچه شاهد تحولات سریع در بخش انرژی مثل انرژی خورشیدی هستیم، اما همچنان شاهد رشد استفاده از انرژی های هیدروکربوری از جمله نفت و گاز خواهیم بود. منوچهری به سابقه بیش از 100 ساله ایران در صنعت نفت اشاره کرد و افزود: اکنون بسیاری از میدان های نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و دچار افت تولید شده اند.معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تولید نفت کشور به حدود چهار میلیون بشکه‌ای نفت نزدیک شده است، ادامه داد: با افزایش تولید گاز از میدان پارس جنوبی، سهم گاز در سبد انرژی کشور به 70 رسیده است. منوچهری بیان داشت: اکنون حدود 97 درصد جمعیت شهری و 85 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند. وی همچنین درباره توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: با توسعه منابع گازی، فرصت مناسبی برای تامین خوراک و توسعه صنعت پتروشیمی فراهم شده است.
لزوم افزایش 15 درصدی ضریب بازیافت میادین
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران درباره بازیافت مخازن نفتی نیز افزود: ضریب بازیافت کنونی میدان های کشور، حدود 25 درصد است که باید تا
40 درصد افزایش یابد. وی اضافه کرد: مجموع ذخایر درجای نفت کشور حدود 800 میلیارد بشکه است که در صورت افزایش حتی یک درصدی بازیافت، حدود هشت میلیارد بشکه به تولید نفت کشور افزوده می شود که بر اساس قیمت های کنونی نفت، 400 میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور خواهد داشت. منوچهری تاکید کرد: افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی، امری ضروری است زیرا برخی از این میدان‌ها مشترک بوده و برخی نیز به مرور دچار آسیب خواهند شد.
سهم 70 درصد ساخت داخل در صورت اجرای پروژه های نفتی
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران به توسعه اشتغال در کشور در صورت سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، باید 200 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری شود که باید حدود 70 درصد آن به بخش داخل اختصاص یابد. وی یادآور شد: اکنون به دنبال وارد کردن شرکت های بین المللی صاحب فناوری به کشور هستیم، اما اجرای پروژه ها باید از طریق همکاری با شرکت های ایرانی انجام شود.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران بیان داشت: وجود نفت گران به معنای اجرای پروژه ها و کار بیشتر در کشور خواهد بود. وی به تجربه کم کشور در فناوری های جدید بازیافت مخازن نفتی اشاره کرد و گفت: از فناوری های جدید این صنعت می توان برای بازیافت مخازن نفتی استفاده کرد. منوچهری افزود: ایران از ذخایر شیل اویل و شیل گاز برخوردار است، اما بهره برداری از آنها اکنون توجیه اقتصادی ندارد.
منوچهری ادامه داد: در حال حاضر تقریبا ۹۸ درصد شهرها و ۸۵ درصد روستاها زیر پوشش مستقیم شبکه گاز قرار دارند. البته باید استانداردهای خود را مطابق با استانداردهای دنیا کنیم. معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت در ادامه با اشاره به توسعه صنعت پتروشیمی در کشور اظهار کرد: زنجیره هیدروکربنی مربوط به پتروشیمی با به دست آوردن اتان، پروپان، میعانات گازی و غیره منجر به توسعه پتروشیمی شده‌اند. هنوز اتان زیادی در پتروشیمی وجود دارد که استفاده نمی‌کنیم و لایه خاصی در خوزستان غنی از میعانات گازی، پروپان و غیره وجود دارد که هنوز استخراج نشده و موج توسعه پتروشیمی که به بالادست وصل می‌شود باید امتداد پیدا می‌کنند.
بار تراز تجاری و رشد اقتصادی بر دوش نفت
با نگاهی به آمار تجارت صنعتی متوجه می‌شویم که به استنثنای فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در صادرات دیگر موارد شرایط خوبی نداریم. محصولات نفتی
30 درصد از کل صادرات ما را در هشت ماه گذشته به خود اختصاص داده‌اند و با وجود تلاش‌های بسیار برای کاهش وابستگی صنعت و اقتصاد به نفت، هنوز شاهد به دوش کشیدن بار سنگین رشد اقتصادی و تراز تجاری توسط صنعت نفت هستیم. ولی تا زمانی که بقیه صنایع بتوانند خودشان را به حدی بالا بکشند که بتوانند حداقل در تراز تجاری کشور نقش مثبتی داشته باشند، این نفت است که نه تنها در بخش صنعت، بلکه باری عظیم از اقتصاد را به دوش می‌کشد و تا جایی که می‌توان باید ازین ذخایر زیرزمینی ایران حداکثر استفاده را
برد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه