روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 25075
0
0
بازنگری در دستور العمل توقف و بازگشایی نمادها
بازگشت شرکت های مهم بورسی تا 2 هفته آینده
همدلی| به اعتقاد کارشناسان مهم ترین ضعف بازار سهام توقف نماد های معاملاتی سازمان بورس است .
توقف طولانی مدت نماد‌های معاملاتی بی ثباتی در متغییر های کلان باعث شده تا بازار سهام با سکون و رخوت مواجه شود. از طرفی توقف نماد های معاملاتی و در کنار آن مجموعه ای از عوامل درونی بازار سهام باعث شد تا نا اطمینانی به شرایط بازار سرمایه افزایش یابد به طوری که اقدام برای فروش سهام به تبع لمس شدن فضای ناامنی در سرمایه گذاری ا حتمالا نخستین واکنش به توقف طولانی مدت نماد‌های معاملاتی باشد .طولانی ماندن توقف نماد معاملاتی شرکت ها در بازار سرمایه و بطور طبیعی توقف نماد معاملاتی برای سرمایه گذار به دلیل
عدم نقد شوندگی دارایی‌ها هیچ گاه مطلوب نیست. در مقابل اما قانون و مقررات به لحاظ زمانی محدوده مشخصی را برای توقف نماد های معاملاتی تعیین کرده است. خلاصه کلام آن‌که توقف طولانی مدت نماد شرکت ها از عوامل ایجاد رکود در معاملات بورس و کاهش حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه به شمار می رود.
طی دوره مذکور نماد معاملاتی 66 شرکت بورسی
ممنوع المعامله شده که در میان آنها اسامی شرکت هایی به چشم می خورد که از ماه های گذشته تاکنون متوقف مانده‌اند و مورد بازگشایی قرار نگرفته اند. از جمله آنها می توان به برخی از بانک ها همچون تجارت، سینا، ملت، صادرات و نیز آلومینیوم ایران، کنتورسازی ایران، ایران ارقام، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی و‌... اشاره کرد.
مجموعه هایی که بنا به دلایل مختلف همچون اعلام تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، برگزاری مجمع عمومی عادی و یا ارائه نامه شفاف سازی متوقف شده اند و در برخی از موارد با وجود آنکه نامه ها و گزارشات مربوطه را به سازمان ارائه و در سامانه کدال منتشر نموده اند، اما هنوز به تابلوی معاملات بورس بازنگشته اند.
بر این اساس، سوالی که ذهن اغلب اهالی بازار سرمایه را درگیر کرده و به دفعات زیادی نیز در خصوص آن صحبت شده، این است که براستی علت توقف چند ماهه برخی از نمادها چیست؟ چرا متولیان بازار سرمایه اقدامی اسامی برای رفع این مشکل نمی کنند تا سهامداران از آسیب های ناشی از بلوکه شدن سرمایه خود در سهام یک شرکت در امان بمانند؟ چرا ناظر بازار سرمایه اقدام به بازگشایی نمادها نمی کند تا سهامداران و سرمایه گذاران بر اساس بررسی ها و تحلیل های خود اقدام به خرید یا فروش سهام کنند؟
بعد از انتقاد بسیاری از کارشنان به توقف نمادها در روزگذشته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از بازنگری و تدوین مجدد دستور العمل توقف و بازگشایی نمادها خبر داد و عنوان کرد بسته بودن نمادها یکی از مسائل مهم بازار سرمایه است و ما بی وقفه به دنبال آن هستیم که طی یک یا دو هفته آینده تعدادی از نمادهای مهم بازگشایی شود .توقف طولانی مدت نمادهای بورسی از جمله نمادهای بانکی، به دغدغه جدی سهامداران در ماه های اخیر تبدیل شده است. این توقف، علاوه بر فریز کردن بخش عمده از ارزش معاملات بازار سرمایه، باعث جلوگیری از دسترسی سهامداران به منابع مالی و نقدشوندگی شده است.کارشناسان، از دلایل اصلی ایجاد رکود در معاملات سهام در بورس در هفته های اخیر را توقف طولانی مدت نمادهای بانکی می دانند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست مشترک با فعالان بازار سرمایه، ابراز امیدواری کرده است: تعداد نماد های بسته در روزهای پیش رو به حداقل ممکن برسد.وی با بیان این که یکی از دلایل بسته شدن نماد ها تاخیر در ارسال گزارش‌های مالی به سازمان بورس است، افزود: در برخی از کشور ها مانند انگلیس گزارش های مالی 6 ماهه و یک ساله و در برخی از کشور ها همچون آمریکا و ایران این گزارش ها به صورت
سه ماهه منتشر می شود و این زمان کوتاه، به تاخیر انتشار گزارش های مالی شرکت ها منجر می شود.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: همچنین در برخی موارد گزارش های مالی به سازمان بورس ارائه می شود اما این گزارش ها در مرحله حسابرسی به دقت بیشتری نیاز دارد و لذا زمان بر است.وی بیان داشت: دستور العمل بازگشایی نماد ها با محدودیت هایی روبرو است و بنابراین بازنگری و تدوین مجدد آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد.رییس سازمان بورس، عرضه اوراق بدهی را یکی دیگر از موضوعات مهم بازار سرمایه دانست و گفت: این اوراق باید بر اساس ظرفیت بازار سرمایه منتشر شود و با تعامل بین سازمان بورس و مجلس تلاش می کنیم عرضه این اوراق در بودجه سال آینده با حجم متناسب بازار سرمایه باشد.محمدی تاکید کرد: منافع مردم همواره رسالت سازمان بورس بوده و چون سهام نسبت به اوراق بدهی نقش بیشتری در بورس ایفا می کند و حجم زیادی از سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص داده و منافع بیشتری درگیر آن است، بنابراین باید به آن توجه داشت.به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه رفع محدودیت های معاملات بر خط (آنلاین) یکی دیگر از مسائل مورد توجه سازمان بورس است و دسترسی سرمایه گذاران بر خط باید با سایرین برابری کند.رئیس سازمان بورس رفع اختلال های موجود در سامانه معاملات را یکی دیگر از اقدامات اخیر دانست و گفت: اختلال در سامانه معاملات بخشی از ذات رویکرد های مبتنی بر فن آوری اطلاعات است و در ماه های گذشته تلاش گسترده ای برای بروز رسانی این سامانه صورت گرفته و مشکلات آن در سال آینده به حداقل ممکن خواهد رسید.
محمدی به راه اندازی معاملات آپشن (اختیار معامله) اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من ابزار های نوین مالی باید به صورت کامل راه اندازی شود و به زودی اختیار فروش نیز به اختیار خرید اضافه خواهد شد.
سخنگوی سازمان بورس افزود: تکثر ابزار های مالی، تنوع بازار سرمایه و توسعه آن را به همراه دارد و یکی از مهمترین مسایل پیش روی سازمان است.
وی همچنین تعادل میان نقد شوندگی و شفافیت در بازار سرمایه را راه توسعه این بازار دانست و گفت: تعادل میان نقدشوندگی و شفافیت، توسعه و ثبات بازار سرمایه را به همراه دارد و یکی از دغدغه های سازمان بورس است.
رئیس سازمان بورس عنوان کرد ما اینجاییم تا بازار سرمایه را به جلو حرکت دهیم. افزایش شفافیت، نقدشوندگی و توسعه ابزار‌های مالی مهمترین موضوعات مورد توجه سازمان است.
لازم به ذکر است؛ معاملات شرکت‌های بورسی در شرایط خاصی متوقف می‌شود. در این صورت به اصطلاح نماد شرکت بسته می‌شود و سهامداران نمی‌توانند به داد و ستد سهام این شرکت بپردازند. در صورتی که نمادها با نامه یا پیام الکترونیکی اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان متوقف شود، بازگشایی نماد پس از انتشار اطلاعات جدید توسط اداره ناشران بورسی سازمان و ارسال نامه یا پیام الکترونیکی به بورس صورت خواهد پذیرفت. این گشایش حداکثر یک روز پس از دریافت پیام یا نامه اداره مذکور انجام خواهد شد.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه