روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 25073
0
0
ششمین کمیسیون مشترک اجرای برجام با حضور نمایندگان ایران و 1+5 برگزار شد
ایرنا | ششمین کمیسیون مشترک اجرای برجام با حضور نمایندگان ایران و 1+5 در هتل کوبورگ وین برگزار شد. این نشست به درخواست 16 دسامبر -26 آذرماه- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و به منظور بررسی بدعهدی‌های آمریکا و تمدید قانون موسوم به ایسا، بعداز ظهر دیروز سه‌شنبه برگزار شد. ریاست هیات 1+5 در کمیسیون مشترک به عهده هلگا اشمید است و ریاست طرف ایرانی را سیدعباس عراقچی به عهده دارد. دیروز و پیش از این نشست، سیدعباس عراقچی و مجید تحت‌روانچی با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو بار در ساعات 9 و 11 به وقت محلی دیدار و گفت و گو کردند.
روز گذشته هم نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و آمریکا در وین برگزار شد. در گفت‌وگوهای کارشناسی در قالب «کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها»، اسماعیل بقایی دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ریاست هیات کارشناسان ایران را به عهده داشت. هیات کارشناسی ایران روز گذشته به طور جداگانه دیدارهایی با هیات‌های چین، روسیه و ایالات متحده داشت. روز گذشته سید عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی با تاکید بر اینکه تمدید قانون ایسا نقض برجام است، گفت: تحمل نخواهیم کرد کشوری به بهانه‌های مختلف تعهدات خود را زیر پا بگذارد. وی دستور رئیس جمهوری برای طراحی پیشرانه‌های اتمی و فعال کردن سازوکار سیاسی و حقوقی پیش‌بینی شده در داخل برجام را واکنش ایران به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها در قبال برجام عنوان کرد.
تسلیت وزارت خارجه آمریکا به خانواده آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی
ایسنا | جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را فردی برجسته در تاریخ ایران خواند و درگذشت وی را به خانواده‌اش تسلیت گفت. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود گفت: آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین ایران چهره‌ای برجسته در تاریخ جمهوری اسلامی بود و ما تاسف و تسلیت خود را از درگذشت وی به خانواده و عزیزانش اعلام می‌کنیم. اما تاریخ پیچیده است و ما نمی‌خواهیم که درباره تاریخ بحث کنیم. از نظر من برای ما ارزشمند نیست که امروز بخواهیم نسبت به تاثیر مرگ وی بر سیاست داخلی ایران و احتمال تاثیرگذاری آن بر این کشور پیش‌بینی داشته باشیم. ما به خانواده و عزیزانش تسلیت می‌گوییم و تاریخ پیچیده وی هر چه باشد، شما همچنان با خانواده‌ای مواجه هستید که غمگین است و عزیزی را از دست داد؛ بنابراین کار مناسب برای ما این است که حس کنونی‌مان را به خانواده‌ای که در حال حاضر اندوهناک است، ابراز کنیم.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کربی در پاسخ به سوالی درباره موضع آیت‌الله رفسنجانی در گذشته که خلاف آمریکا بوده است، اظهار کرد: آیا ما باید خانواده و عزیزان وی را به دلیل آنچه رئیس جمهور پیشین ایران انجام داده و ما دوست نداشته‌ایم، مسئول بدانیم. این مرد از دنیا رفت و ما به خانواده‌اش تسلیت گفتیم. ما پیش از این نیز زمانی که فیدل کاسترو فوت کرد، کار مشابهی انجام دادیم. بدون شک اگر در آینده نیز فرد دیگری با داشتن سوابق مشابه و اقدامات، تصمیمات، سیاست‌ها و اظهارات که تاییدش نمی‌کنیم از دنیا برود، باز هم خانواده‌ای وجود دارد که عزادار است. تاکید می‌کنم که ما نیازی نیست کاری بیشتر از این انجام دهیم. ما تسلیت خود را و دعایمان را به این خانواده رساندیم و این کار مناسبی است.
ترقی: واکنش قالیباف به احتمال حضورش در انتخابات مانند پاسخ رئیس جمهور بود
نامه‌نیوز | حمیدرضا ترقی، فعال سیاسی اصول‌گرا و عضو حزب موتفه، با اشاره به وضعیت انتخاباتی اصول‌گرایان گفت: تاکنون بحث حول و محور ساز و کار وحدت است و و هنوز وارد بحث انتخابات نشده‌ایم. البته تشکل‌ها به طور مستقل مباحث انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند اما شورای ائتلاف تاکنون به صورت مستقیم وارد انتخابات نشده است. وی ادامه داد: صحبت‌ها در مورد گزینه‌ها و جزئیات آن همه حدس و گمان است و هنوز هیچ بحث جدی مطرح نشده است. ترقی با اشاره به سخنان محمدباقر قالیباف در خصوص انجام وظیفه در هر سمتی، تصریح کرد: معمولا افرادی که در معرض چنین سوالاتی هستند چون هنوز وقت انتخابات نشده است و همه افراد نیازمند اتفاق نظر هستند موضعی را اتخاذ نمی‌کنند تا فعالیت‌هایشان جنبه انتخاباتی نداشته باشد؛ همانند رئیس جمهور که در مورد حضورش در انتخابات آتی واکنشی نشان
نداد.
این فعال سیاسی با بیان اینکه اصول‌گرایان از انتخابات گذشته درس بگیرند، خاطرنشان کرد: اصول‌گرایان قطعا با توجه به انتخابات گذشته باید برای این دوره به جمع‌بندی برسند و اگر در نهایت به نفع یک گزینه کنار نروند طبیعتا شکست می‌خورند. توصیه می‌کنم که شورای ائتلاف توجه جدی به نامزدها داشته باشد و آنها را به درستی مورد ارزیابی قرار دهد.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با اشاره به سخنان الله‌کرم؛ مبنی بر لزوم هماهنگ شدن جبهه مردمی انقلاب اسلامی با جبهه پایداری، گفت: به هرحال در مجموعه اصول‌گرایی افراد با سلایق مختلفی وجود دارند، برخی محافظه‌کار هستند، برخی تندرو و برخی هم کندتر هستند. وی در ادامه افزود: ما اگر بنا داریم چتر اصول‌گرایی را گسترش دهیم باید به نظرات همدیگر احترام بگذاریم و صبور باشیم و شایسته‌سالاری را در اولویت خود قرار
دهیم.
ترقی با اشاره به حضور باهنر در انتخابات آتی، گفت: تاکنون موضع گذشته خود را دارند و بسیاری از جریان‌ها نیز خواهان حضور وی در انتخابات هستند اما ایشان علاقه‌ای ندارد. در نهایت همه امور به ائتلاف بستگی دارد. همه گزینه‌هایی که مطرح می‌شوند در حد حدس و گمان هستند و ما سعی داریم تا گزینه‌ای کمتر شناخته شده را وارد میدان رقابت کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه