روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 25068
0
0
موج تسلیت و همدردی مخالفان و منتقدان آیت‌الله‌هاشمی از مصباح یزدی تا احمدی نژاد
حلالیت‌ ‌طلبی
همدلی| اگر قرار باشد‌ هاشمی رفسنجانی را در سال‌های پس از انقلاب به تنها یک ویژگی شناخت، مطمئنا مظلومیت اوست. اگرچه در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی را به صفت « مظلوم» می‌شناسند، اما به دلیل عمر کوتاه بهشتی در نظام جمهوری اسلامی، بدون تردید، مدت زمان، ظلم‌هایی که بر ایشان رفت، با تهمت‌ها و هجمه‌هایی که مدت 38 سال پس از انقلاب بر آیت‌الله‌هاشمی رفت، مدت زمان کمی است و از این منظر شاید ‌هاشمی را بتوان مظلوم‌تر از بهشتی دانست.
هاشمی اگرچه در سال‌های پیش از انقلاب فراری بود،زندان رفت و شکنجه دید اما هیچ کدام از این‌ها نشان‌دهنده مظلومیت او نیست، چرا که خود آن‌ها را به جان می‌خرید، اما آنچه در سال‌های پس از انقلاب (به ویژه در یک دهه اخیر) بر وی رفت، می‌تواند سندی باشد بر مظلومیت وی. همان که در روزهای گذشته پس از درگذشت ایشان از سوی برخی از دلسوزان نظام، بر آن تاکید شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی؛ استاد اخلاق و یکی از قدیمی‌ترین مبارزان پیش از انقلاب، با حضور در تلویزیون بر این ویژگی ‌هاشمی صحه گذاشت و با اشاره به تهمت‌ها، توهین‌ها و تخریب‌ها درباره‌ هاشمی گفت: من آیت‌الله‌هاشمی را شهید می‌دانم... فحش می‌شنید، توهین می‌دید...بد توهین‌هایی به او کردند...اما او صبر داشت و می‌گفت نظام نباید لطمه بخورد... چقدر با ایشان بدی کردند، حداقل از خدا بترسید...خیلی عادت به عفو داشت...برخی حمله به‌ هاشمی را برای خود موفقیت می‌دیدند... مخالفان نسبت‌های ناروایی می‌دادند، خدا اینها را ببخشد... ای عزیزان، ایشان زنده نیست که دیگر ببخشد و خدا هم دیگر نمی‌بخشد.....ای بدگویان، دیگر ایشان نیست که شما را عفو کند و دیگر عفوی نخواهید دید، امیدوارم به عقل بیایید.
حجت‌الاسلام ناطق نوری نیز از جمله کسانی بود که در روزهای گذشته به توهین و تهمت به‌ هاشمی را یادآوری کرد. وی نیز با حضور در تلویزیون در این باره گفت: وقتی دیشب رفتم و چهره‌ آقای ‌هاشمی را دیدم بی‌اختیار نتوانستم خودم را نگه دارم، چون تمام بی‌مهری‌ها، توهین‌ها، تهمت‌ها و کژاندیشی‌ها را که گروهی نسبت به ایشان روا داشتند لحظه‌ای در ذهنم مرور شد. هم دیروز و هم امروز که رفتم جماران، منقلب شدم. منقلب شدنم از این نیست که ایشان درگذشت، چون انسان‌ها به هر حال می‌میرند. جفا این است که هیچ‌کس را به این اندازه اذیت نکردند. چرا؟ مگر ما مسلمان نیستیم؟
اما آن چه که در روزهای پس از درگذشت ایشان رفت، یک اتفاق بارز بود وآن تجلیل بسیاری از مخالفان ‌هاشمی از شخصیت و مبارزات و خدمات ایشان بود. همان که ناطق نوری هم به آن اشاره کرد که «هاشمی تا بود این همه صحبت‌ها کردند، حالا تجلیل می‌کنیم.»
مخالفانی که شاید برخی از آن‌ها تا روز درگذشتش نیز به کار خود مشغول بودند و از حمله به ایشان فروگذار نمی‌کردند، اما به نظر می‌رسد که «مرگ» آمد و جای خالی ‌هاشمی را به آنان یادآوری کرد و شاید همان عملی را انجام دادند که در فرهنگ ما به «حلالیت‌طلبی» مشهور است، اگرهیچ کدام این واژه را به کار نبرده
باشند.
توکلی : از بیان خوبی‌های ‌هاشمی خجالت نکشیم
احمد توکلی اگرچه هیچ گاه زبان به تهمت و توهین به‌ هاشمی نگشود و همواره در هنگام انتقاد از ‌هاشمی با زبان تکریم سخن می‌گفت و یکی از مخالفان برنامه‌های اقتصادی وی به شمار می‌رفت، ساعاتی پس از درگذشت این سیاست‌مدار بزرگ با حضور در تلویزیون از شخصیت ‌هاشمی گفت و نکاتی را به مخالفان او یادآوری کرد. او که بارها در طول مصاحبه بغض کرد و اشک ریخت، گفت: نباید کسی از گفتن خوبی‌های آیت‌الله‌ هاشمی خجالت بکشد.
توکلی با اشاره به حملات به آیت‌الله‌ هاشمی گفت: می‌توان اختلاف داشت و نظرات مختلف ارائه کرد، ولی سیخ نزد و زخم زبان نزد. وی با ذکر خاطره‌ای گفت: در انتخابات 92 پس از ماجرای ردصلاحیت به آیت‌الله‌هاشمی نامه نوشتم و گفتم: شناسنامه شما با انقلاب مهر خورده. شما اگر نبودید خیلی جاها صحنه عوض می‌شد، نقش شما قابل انکار نیست و مبادا شناسنامه شما باطل شود، حرمت و بزرگی شما بسته به این شناسنامه است و در پاسخ گفت: به احمد سلام برسانید و بگویید همین کار را می‌کنم. توکلی با اشاره به تمکین‌ هاشمی به رای شورای نگهیان درباره رد صلاحیتش گفت: کسانی که طعم قدرت را نچشیدند نمی‌دانند معنای حرکت آقای ‌هاشمی چیست. سخت است که ببینید چه کسانی تایید شدند و چه کسانی نشدند. این آتش می‌زند جان آدم را...
تجلیل رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از خطبه‌های ‌هاشمی
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه - که متولی نماز جمعه در سراسر کشور است و در هفت سال گذشته ‌هاشمی فرصت حضور در این جایگاه (که بیش از دو دهه مهم‌ترین مواضع نظام را از آنجا بیان می‌کرد) را نیافت – نیز در پیامی درگذشت آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. به نوشته فارس حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی طی پیامی، درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و البته از «خطبه‌های روشنگر» ایشان نیز یاد کرد.در این پیام تصریح شده است: خطبه‌های روشنگر او در جایگاه رفیع امامت جمعه موقت تهران، به‌ویژه آن بیانات دشمن‌شکنی که در دوران دفاع مقدس توسط ایشان ایراد می‌گشت؛ همیشه قوت قلب رزمندگان اسلام و مایه ذلت و ناامیدی دشمنان انقلاب
بود.
خاطره حسین شریعتمداری از آیت‌الله‌ هاشمی‌ رفسنجانی
بدون تردید حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان یکی از کسانی بوده که شدیدترین حملات رسانه‌ای را متوجه آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی کرده است و درگذشت او را نیز به اندازه دیگر رسانه‌های کشور واجد اهمیت خبری ندید، پس از درگذشت آیت‌الله ‌هاشمی طی خاطره‌ای نوشت که به گفته وی برای وی در قبل از انقلاب روحیه‌بخش بوده است. شریعتمداری نوشت: یک بار در اتاق بازجویی خودم را به بیهوشی زده بودم تا ماموران شکنجه دست از سرم بردارند. در آن حال متوجه شدم آقای‌ هاشمی رفسنجانی را به اتاق شکنجه آوردند. ایشان را قبلا در جلسات دیده بودم و می‌شناختم. ازغندی، شکنجه‌گر معروف، دستگاه فرنچ (وسیله‌ای که دور گردن قرار می‌گرفت و با پیچاندن پیچ، هر لحظه محکم‌تر می‌شد و راه تنفس را می‌بست) را دور گردن آقای ‌هاشمی قرار داد و آن را پیچاند. من از زیر چشم شاهد صحنه بودم. ازغندی به حدی فرنچ را پیچاند که آقای ‌هاشمی درحال خفه شدن بود. همزمان با این شکنجه، ازغندی فحاشی هم می‌کرد. بعد گفت تو چرا برای خمینی تبلیغ می‌کنی. ازغندی در حالی که باز هم فرنچ را محکم می‌کرد به ‌هاشمی گفت: دیگر از این کارها نکن و بعد از لحظاتی فرنچ را باز کرد. به محض اینکه فرنچ باز شد، آقای‌ هاشمی گفت، «باز هم از این کارها می‌کنم.» این رفتار‌ هاشمی برای من خیلی روحیه‌بخش بود.
تجلیل مخالفان «یزدی» از‌ هاشمی
سابقه انتقادات تند و تیز آیت‌الله شیخ محمدیزدی از‌ هاشمی رفسنجانی، آن قدر هست که رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را دوباره وادار به واکنش‌های ملایم کرد. وی نیز پس از درگذشت ایشان، در پیامی با ذکر خاطراتی از خدمات‌هاشمی در قبل و بعد از انقلاب، به خصوص سال‌های دفاع مقدس از ایشان تجلیل کرد.
هیچ کس خاطره انتقادات شدید آیت‌الله مصباح یزدی و البته پاسخ‌های آیت‌الله‌هاشمی را از یاد نمی‌برد.آخرین انتقاد مصباح این بود که آیت‌الله‌هاشمی که در زمان حیات امام(ره) فرمانده جنگ بود را متهم می‌کرد که با پذیرش قطعنامه «جام زهر» را به امام نوشانده است که این بار بخشی از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای پاسخ وی را دادند و به او یادآوری کردند که ‌هاشمی هشت سال فرمانده جنگ بود و او از قم آن طرف‌تر نرفته است. با این همه او نیز پس از درگذشت ناگهانی آیت‌الله‌هاشمی به خیل تسلیت‌گویان پیوست و طی سخنانی درگذشت وی را به مقام معظم رهبری، ملت ایران و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت وتصریح کرد:‌ آقای‌هاشمی‌رفسنجانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی در خدمت نظام اسلامی بوده و خدمات فراوانی نسبت به نظام اسلامی داشتند که دعا می‌کنیم خداوند ایشان را به اولیای‌ خود، امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی محشور بفرمایند.
پیام آیت‌الله جنتی درباره «آن سفر کرده»
بدون تردید آیت‌الله احمد جنتی در میان مخالفان‌ هاشمی رفسنجانی جایگاه ویژه‌ای دارد. وی در هفت سال گذشته علیرغم حملات تند و تیز از تریبون نماز جمعه و تریبون‌های دیگر یک اقدام تاریخی نیز درباره ایشان را امضا کرد، و آن رد صلاحیت وی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود. اتفاقی که در چند روز گذشته نیز برخی از دلسوزان نظام آن را در بیان مظلومیت ‌هاشمی یادآوری کردند. آیت‌الله جنتی نیز پس از درگذشت ایشان طی پیامی نوشت: خبر رحلت آیت‌الله جناب آقای ‌هاشمی رفسنجانی، مجاهد دوران نهضت اسلامی و یار دیرین حضرت امام خمینی‌(ره)، موجب تالم و تاثر گردید. آن سفر کرده، در دوران رژیم طاغوتی و وابسته پهلوی، رنج و محنت بسیاری را متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با قبول مسئولیت‌های مهم همچون ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز مجلس خبرگان رهبری، کوشا بود.
احمدی‌نژاد در جمع تسلیت گویان
شاید هیچ کس به اندازه محمود احمدی‌نژاد در هشت سال گذشته به مخالفت، تخریب و تهمت‌پراکنی به آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی مشهور نشده باشد. او نیز در روزهای گذشته با انتشار پیام تسلیتی با این موج همراه شد و نوشت: خبر درگذشت ناگهانی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای ‌هاشمی رفسنجانی از مبارزین صدر نهضت امام خمینی(ره) و یار دیرین رهبری معظم انقلاب اسلامی و از جمله موثرترین چهره‌های سیاسی دهه‌های اخیر کشور که در صحنه‌های گوناگون و حساس انقلاب و در مناصب مختلف نقش‌آفرینی گسترده‌ای داشته‌اند موجب تآسف و تاثر گردید.
مخالفان در مراسم تشییع
آیت‌الله سید احمد خاتمی، سرلشکر فیروزآبادی، محمدحسین صفارهرندی، مهدی کوچک‌زاده، محمدعلی رامین و برخی چهره‌های دیگر که طی سال‌های اخیر از تریبون‌های عمومی کشور شدیدترین حملات را به ایشان کرده و برخی نیز از تریبون‌های رسمی مانند مجلس او را به انواع و اقسام اتهامات اثبات نشده متهم کردند، نیز در شمار کسانی بودند که یا به صورت کتبی و شفاهی درگذشت ایشان را تسلیت گفتند و از خدمات وی تجلیل کردند یا در مراسم تشییع ایشان شرکت کردند.
بدون تردید در فرهنگ ایرانی حضور مخالفان یک فرد در مراسم تدفین و ترحیم او موضوع عجیبی نیست و از سوی بزرگان نیز سنتی حسنه قلمداد شده است، اما این موضوع در حالی درباره آیت‌الله‌هاشمی صورت می‌گیرد که برخی از افراد و جناح‌های سیاسی مخالف مشی ایشان تا لحظاتی پس از انتشار خبر درگذشت ایشان، نیز به روش چندساله خود درباره وی عمل کردند و به گونه‌ای که برخی از تحلیل‌گران اذعان کرده‌اند، برخی از رسانه‌های مخالف ایشان، در آخرین لحظه مطالب تخریبی خود را برداشته و خبر درگذشت وی را جایگرین کردند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه