روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 23533
0
0
فضای مجازی تهدید برای شعر!
سعید بیابانکی ‪-‬ با استیلای فضای مجازی، شاعران به مقتضیات روز، هر شعری را بلافاصله منتشر می‌کنند که این موضوع شعر را در وضعیت وخیمی قرار داده است.
درسال های اخیر شعر طنز مورد استقبال مردم قرارگرفته و رشد کرده است. شاعران نسل جوان نیز به شعر طنر توجه ویژه دارند که همین امر باعث شده شاعران خوبی دراین عرصه رشد و ظهورکنند. از طرفی یکی ازنکات قابل تعمق استقبال عموم مردم از شعر طنز می‌باشد ولی متاسفانه فضای عمده شعر طنز تحت تاثیر ناملایمات سیاسی کشور قرار دارد، البته به خودی خود این مسئله بد نیست چه بسا که ما طنز سیاسی هم داریم ولی توسعه این موضوع به کل شعرطنز خوب نیست.
ناملایمات سیاسی یک روز هست و یک روزنیست، شعر طنزدر این فضا تاریخ مصرف پیدا می‌کند، لذا شاعران نباید با این تلاطمات و امواج بالا و پایین شوند. باید به سمتی روند که شعر کارکرد تاریخی داشته باشد، نه تقویمی‌چون شعر تقویمی ‌تاریخ مصرف دارد .
در آثار رسیده به دومین جشنواره شعر نیاوران در بخش طنز فضای حاکمیت سلیقه مخاطب بر شعر را احساس نمودم، در حالی که به اعتقاد بنده شاعر نباید با سلیقه مخاطب حرکت کند. بلکه باید برای مخاطب سلیقه بسازد و به مخاطب جهت دهد. در دهه اخیر با استیلای فضای مجازی، شاعران به مقتضیات روز، هرشعری و مطلبی را بلافاصله در فضای مجازی منتشر می‌کنند، این اشعارو مطالب مورد استقبال مخاطب قرار و این شائبه ایجاد می‌شود که محبوبیت کاذب خوب است اما این مسئله تاثیر خودش را برروی شعر در کشور ما گذاشته و شعر را به حال وخیمی‌انداخته است. درحالی که دردهه های گذشته فضای مطبوعات حاکم بود و با گزینش اشعار فرهیخته، آنها را به چاپ می‌رساند ولی اکنون این فضا ازهم گسیخته گشته است. به همین دلیل جشنواره هایی مثل جشنواره شعر نیاوران باید در کشور برگزارشود تا آثار خوب معرفی شود. در واقع چنین جشنواره ای می‌تواند معیار مناسبی برای شناسایی شعرهای خوب و ارزشمند باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه