روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 23490
0
0
پس از 12 سال خودکفایی در کشاورزی تکرار شد
دعای انصاف در جشن گندم
همدلی | در سال 83 پس از آن که سیدمحمد خاتمی در آخرین سال دولت اصلاحات، جشن خودکفایی گندم را برگزار کرد، کسی فکر نمی‌کرد که تکرار این شکرانه 12 سال طول بکشد. 12سالی که روز گذشته رئیس جمهور روایت کرد و از روزهایی سخن گفت که کشور فقط برای سه روز گندم داشت، موضوعی که به خوبی نشان‌دهنده وضعیت اسف‌بار کشاورزی در مدت زمان مابین دو دولت اصلاحات و تدبیر و امید است. موضوعی که سبب شد تا رئیس جمهور دست به دعا بردارد و به جای طلب باران برای کسانی که خود را به ندیدن واقعیت‌ها می‌زنند، طلب «انصاف» کند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در آیین شکرگزاری برداشت محصول که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، گفت: امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به ویژه محصول استراتژیک گندم هستیم. این جلسه هم جلسه شکرگزاری به درگاه خداوند بزرگ رزاق است و هم جشن افتخار ملی برای تبلور بزرگترین بخش اقتصاد مقاومتی است. رئیس جمهوری اضافه کرد: من اولین تشکرم باید از کشاورزان سراسر کشور باشد، کشاورزان پایه اصلی این افتخار هستند، اراده،‌ایمان، امید، کار، تلاش و دلسوزی آن‌ها امروز ما را به این نقطه پرافتخار رسانده است وی با توضیح جلسات ابتدایی وی پس از پیروزی در انتخابات 92 ادامه داد: در تیرماه 92، هنوز دولت را به عهده نداشتیم، ‌انتخابات انجام شده بود، ‌اولین جلسات ما با بخش کشاورزی بود، ‌به خاطر گزارشاتی که از همان روزهای اولیه درباره ذخایر گندم در استان‌ها به ما رسیده بود، هنوز آقای حجتی نپذیرفته بود و گاهی برای این که رهایش کنیم می‌رفت مشهد، ‌با عده‌ای از دوستان درباره کشاورزی که چه باید کرد، صحبت می‌کردیم.
در سال 92 ذخایر گندم برای سه روز بود
رئیس جمهوری افزود: نیروی انتظامی و بخش‌های مختلف گزارش‌هایی می‌دادند؛ وضع گندم در برخی استان‌ها از 3 تا 15روز بود، برای انتقال گندم از خارج و انتقال ارز مشکل داشتیم،‌ همه طرف سختی و مشکلات بود،‌آن مشکل باعث شد که وزارت کشاورزی در تولید مواد استراتژیک غذایی در مسیر خوداتکایی و استقلال با قدرت حرکت کند. روحانی ادامه داد: یادم هست در آن جلسات اولیه آقای حجتی اولین مشکل را نرسیدن کود مطرح می‌کرد و توصیه کرد که ارز لازم را برای ورود کود و بذرهای مورد نیاز اختصاص دهیم؛ کشاورزی ابعاد مختلفی دارد،‌همان جا می‌گفت اگر تا آخر شهریور به دست ما نرسد، تا آخر سال محصول نداریم.
دعا برای بی‌انصافان
رئیس جمهوری یادآور شد: حرکت بسیار خوبی از آغاز دولت شروع شد، کاری نداریم به افرادی که نسبت به دولت یازدهم غیر منصفانه حرف می‌زنند، باید برایشان دعا کنیم تا خداوند مقداری انصاف برای دل آن‌ها نازل کند تا بتوانند منصفانه حرف بزنند. روحانی اظهار کرد: اولین جلسات دولت قبل از آغاز به کار رسمی درباره کشاورزی بوده است. از اولین روز حس کردیم که چه تنگناهایی می‌تواند برای کشور رخ دهد، ‌وقتی گندم خودکفا باشد نیازی به التماس کردن کشورهای خارج نیست.
در سال 83 در تولید گندم خودکفا شدیم
رئیس جمهوری تصریح کرد: وقتی در محصول گندم بی‌نیاز هستیم سر خود را بالا می‌گیریم و آمارها نشان‌دهنده تلاش کشاورزان و برنامه‌ریزی دقیق مسئولان کشاورزی در کشور است. محصولات مواد غذایی در بخش کشاورزی در سال 92 مجموعا 97میلیون تن بوده که این رقم در سال جاری به 117میلیون رسیده است. روحانی خاطرنشان کرد: در سال83 کشور یک بار به خودکفایی در گندم رسید و جشن خودکفایی گندم را برگزار کرد. در آبان ماه همان سال در دولت اصلاحات، آقای خاتمی رئیس جمهوری وقت اعلام کرد که بعد از 40سال ایران در گندم به خودکفایی رسید.
درسال 88 نیازمند واردات شدیم
رئیس جمهوری گفت: اما ادامه چه شد؟ در سال 84 و 85 به کجا رسیدیم؟ در سال 80 نیاز کشور به واردات گندم 6.77 میلیون تن بود و وقتی در سال 83 به خودکفایی رسیدم؛ باردیگر در سال 88 نیاز کشور به واردات 6.77 میلیون تن بود. روحانی با اشاره به اینکه پیشرفت در یک سال مهم است، ولی مهم‌تر از آن تداوم پیشرفت است، گفت: اینکه بخش کشاورزی رشد داشته باشد و سال بعد نداشته باشد ارزشمند نیست و اگر ادامه یابد ارزشمند است.
در سال 94 کشاورزی به داد کشور رسید
وی افزود: 94 تولید کشاورزی به داد کشور رسید و در سالی که قیمت نفت کاهش یافت اگر رشد کشاورزی نبود، ممکن بود رشد اقتصادی به سمت منفی شدن برود و علت رسیدن به رشد اقتصادی نزدیک به 2 درصد به دلیل رشد کشاورزی 5.4 درصد بود.رئیس جمهوری با بیان اینکه رشد اقتصادی امسال بالای 5درصد خواهد بود گفت امیدواریم بخش کشاورزی هم به رشد بالای 5درصد دست یابد و ادامه داشته باشد چرا که این حرکت ارزشمند است و برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه ایجاد شده است و مهم این است که این رشد ادامه یابد. روحانی خاطرنشان کرد: اینکه در سال 92 محصولات تولیدی کشاورزی 97 میلیون تن بود و در سال 94 به 112 میلیون تن و در سال 95 به 117 میلیون تن رسید، اگر سال بعد به بالاتر از این میزان برسد معنایش این است که مسیر درستی را انتخاب کرده‌ایم.
وی به بحث تورم اشاره کرد و گفت: علت اینکه می‌گوییم کنترل تورم افتخار دولت یازدهم است یعنی از سال 92، سال به سال نرخ رشد تورم کاهش یافته و اگر بتوانیم ادامه دهیم مهم است، در غیر این صورت اگر به تورم 7درصد هم برسیم و بار دیگر به 15درصد بازگردیم بی‌ارزش است.
رئیس جمهوری یادآور شد: پیش بینی ما خرید 10میلیون تن گندم در سال جاری بود که این رقم به 11 میلیون و 600 هزار تن رسید و ما توجهات خداوند و اراده حق را در کنار تلاش کشاورزان و برنامه‌ریزان دخیل می‌دانیم.
روحانی افزود: در سال گذشته از نظر باران خیلی متفاوت از سال‌های قبل نبودیم و رقم بارش از 230 میلیمتر به 234 میلیمتر رسید؛ البته میزان بارش و محل بارش مهم است ولی رحمت خداوند در کنار تلاش کشاورزان ارزشمندتر است.
در مجامع جهانی قدرت چانه زنی داریم
رئیس دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه تولید نفت قدرت چانه‌زنی ما را در دنیا افزایش می‌دهد گفت: هر چه قدرت چانه‌زنی کشور را در سطح جهانی و مذاکرات بیشتر کند به معنای آن است که اقتدار ملی افزایش یافته است. با افزایش تولید نفت در کشور است که در اجلاس اوپک قدرت چانه زنی و حرف زدن داریم. به گزارش ایرنا روحانی گفت: وقتی کارگران، مهندسین و مسئولان صنعت نفت ما قادرند ظرف چند ماه از اجرای برجام یعنی همان روز عزای اسرائیل؛ 26دی ماه سال 94، که هم اسرائیل سیاه‌پوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه که متاسفانه مسیر غلط را طی می‌کند، از آن روز تا امروز که در اوپک و غیر اوپک که تولید کنندگان نفت برای کاهش تولید نفت به منظور افزایش قیمت نفت چانه زنی می‌کنند، ‌در طول این 10ماه تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه