روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 23483
0
0
جهانگیری قرارداد کشتی‌سازی مربوط به سال 2008 است
حاشیه های یک قرارداد احمدی نژادی
همدلی | انتشار اخبار همکاری با شرکت کره‌ای در حوزه کشتی‌سازی موج جدیدی از انتقادات به دولت حسن روحانی را به راه انداخت. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا خواستار لغو این قرار شد. همچنین روزنامه کیهان روز گذشته در سرمقاله خود خطر «فتنه جدیدی» را پیش‌گویی کرد و یکی از مصادیق آن را انعقاد قرارداد کشتی‌سازی با کره جنوبی خواند. با همه اینها روز گذشته معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد که قرارداد کشتی‌سازی با کره در زمان همان دولتی منعقد شده است که مورد حمایت روزنامه کیهان قرار داشت.
فرمانده قرارگاه خاتم: وقتی امضای این قرارداد را شنیدم خواب از سرم پرید
روز یکشنبه بود که سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء با انتقاد از قرارداد ایران و کره گفت: «وقتی امضای این قرارداد را شنیدم خواب از سرم پرید.» سردار عبداللهی از دولت خواست که دستور لغو این قرار داد را صادر کند. این مقام نظامی همچنین تاکید کرد که با سرمایه‌گذاری خارجی مخالفتی ندارد، اما نباید جوانان زیرمجموعه خارجی‌ها قرار بگیرند.
پیش‌گویی روزنامه کیهان از «فتنه جدید»
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان نیز در یادداشتی در این روزنامه از فتنه جدیدی خبر داد. او از توطئه‌ای خبر داده که در آن جریان داخلی که او آن را مرموز خوانده در مراکز تصمیم‌ساز نفوذ کرده‌اند. مدیرمسئول کیهان در ادامه این یادداشت انعقادقرارداد با کره‌جنوبی را از مصادیق توطئه خوانده و نوشته: در حالی که کارخانجات کشتی‌سازی کشورمان با تخصص برجسته و تجربه مثال‌زدنی در حال ورشکستگی است، سفارش ساخت 10 کشتی را به کره‌جنوبی می‌دهد.
قرارداد کشتی‌سازی مربوط به سال 2008 است
اما روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همایش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به این انتقادها پاسخ داد. او با بیان اینکه اصرار داریم هیچ قرارداد خارجی منعقد نشود اعلام کرد که قرارداد کشتی‌سازی با شرکت کره‌ای در سال 2008 یعنی در همان سالی که دولت احمدی‌نژاد بر سرکار بود منعقد شده است. جهانگیری گفت: آن زمان بیش از 25درصد از مبلغ قرارداد به شرکت کره‌ای پرداخت شد و پس از آن به دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت مابقی مبلغ قرارداد فراهم نشد و چون این شرکت کره‌ای، ساخت کشتی را آغاز کرده بود، علیه ایران شکایت و ادعای خسارت کرد و اخیراً پس از توافق برجام مذاکرات جدیدی با این شرکت انجام شد و مقرر شد این شرکت از شکایت خود صرف نظر کند و خوشبختانه پذیرفته شد که با کاهش 25درصدی در مبلغ اجرا شود.
جهانگیری در بخشی از سخنان خود نیز گفت: در سال‌های اخیر با شوک‌هایی که از بیرون بر اقتصاد کشور وارد شد و به دلیل تحریم‌های ظالمانه که در کشور حاکم شد، باید به این نکته توجه کنیم که برخی تکانه‌های درونی و بیرونی می‌تواند اقتصاد کشور را تضعیف کند.
جهانگیری ادامه داد: این شوک‌ها که در سال‌های گذشته به کشور وارد شد، باعث شد که رشد منفی اقتصاد، رکود و تورم در کشور حاکم شود، به گونه‌ای که هنوز نتوانسته‌ایم این مشکلات را به طور کامل پشت سر بگذاریم و مردم نیز در این میان با کاهش قدرت خرید و افت درآمد سرانه مواجه شدند، به شکلی که قدرت خرید مردم و درآمد سرانه کشور در سال‌های 91 و 92 حدود 21درصد نسبت به سال 90 کاهش داشت و این یعنی باید سال‌ها تلاش کنیم تا وضع زندگی مردم را به سال 90 بازگردانیم.
مجموعه طرح‌های قرارگاه خاتم120هزار میلیارد تومان است
معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از بدهکاری دولت به پیمانکاران خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین پیمانکاران کشور قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء است که مجموع طرح‌های در دست اقدام آن حدود 120 هزار میلیارد تومان است و بدهی دولت به این پیمانکاران و بانک‌ها هر روز اضافه شده است و بانک‌ها نیز در شرایط بدی به سر می‌برند.
قرارگاه نباید عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی تنگ کند
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به کارنامه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اظهار داشت: قرارگاه خاتم در کارنامه خود اجرای فاز‌های 15 و 16 پارس جنوبی را دارد و در غرب کشور نیز از آذربایجان غربی تا ایلام و خوزستان، مهم‌ترین طرح‌های آب و خاک و اجرای انواع و اقسام سدها و پروژه‌های آبرسانی توسط این قرارگاه در دست اجرا است و با تکمیل و اجرای این طرح‌ها، تحولی در غرب کشور رخ خواهد داد.جهانگیری با تاکید براینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء باید متولی اجرای چند کار بزرگ و ماندگار در تاریخ کشور شود، گفت: البته قرارگاه نباید عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی تنگ کند و باید در طرح‌هایی که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد، شاهد حضور قرارگاه و اجرای طرح‌های مهم و ماندگار باشیم.
55طرح توسط قرارگاه خاتم در دست اجراست
معاون اول رئیس جمهور در خصوص طرح‌های در دست اجرای قرارگاه خاتم نیز گفت: 55طرح توسط قرارگاه در دست اجرا است که هر کدام از این طرح‌ها نقشی کلیدی در توسعه کشور دارد و خوشبختانه قرارگاه خاتم‌الانبیاء مصمم است این پروژه‌ها را در دولت یازدهم تکمیل و به بهره‌برداری
برساند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه