روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 23482
0
0
واکنش ناطق نوری به نامه فاضل لاریجانی درباره فساد اقتصادی بستگانش‌ :
مدرک دارید‌، ‌منتشر کنید
همدلی| در مناظره انتخاباتی چهارشنبه 13خرداد سال 1388، رئیس جمهور وقت که خود کاندیدای دوباره ریاست جمهوری بود، برای پیروزی دوباره‌اش نام افرادی را به زبان آورد و آنها را به بی قانونی متهم کند. هرچند احمدی‌نژاد همچون انتخابات چهار سال قبل خود را در دوقطبی احمدی‌نژاد-هاشمی قرار داد، اما در مناظره جنجالی آن شب نام کسی را بر زبان آورد که 12 سال قبل تمام‌قد نماد اصول‌گرایی محسوب می‌شد. او به رقیبش گفت: «بی‌قانونی در پسران بعضی از همین آقایانی است که امروز از شما حمایت می‌کنند. پسر آقای ناطق چطوری میلیاردر شد؟ خود آقای ناطق چطوری دارد، زندگی می‌کند؟ اینها حامیان شما هستند.» با گذشت هفت سال‌ونیم از آن روز فاضل لاریجانی برادر روسای قوای قضائیه و مقننه در نامه‌ای به دادستان تهران خواستار رسیدگی به داراهایی‌های نزدیکان ناطق نوری شد. در این هفت سال و نیم ناطق نوری به تقاضای شیخوخیت پاسخ رد داده است. او که ترجیح می‌دهد هر از چند گاهی در یک مراسم سخنرانی به نقد اوضاع کشور بپردازد، دیروز هم در همایشی در اتاق بازرگانی تهران خواست که به او «آیت‌الله» نگویند. در این همایش او در دفاع خود و بستگانش از اتهام استفاده از جایگاه سیاسی‌اش خواست که هرکس مدرکی علیه بستگانش دارد، منتشر کند.
همه دولت‌های بعد از انقلاب چپ بودند
حجت‌الاسلام ناطق نوری صبح روز گذشته در همایش مبارزه با فساد که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، با اشاره به سابقه دولت‌های پس از انقلاب گفت: من اعتقاد دارم همه دولت‌هایی که بر سر کار آمدند به نوعی چپ بودند. در آن زمان کشور از نظام پهلوی که بر اساس نظام سرمایه‌داری عمل می‌کرد گذشته بود و مسئولان ما برای گذر از این سیستم به آن طرف بوم افتادند. در دولت‌های بعد حتی اگر رئیس دولت چپ نبود، اما کارگزاران و مدیران آن‌ها چپ بودند.
علی‌اکبر ناطق‌نوری ادامه داد: در مجلس اول وقتی بحث کشت موقت و بند جیم شد، ما عده کمی بودیم که مخالف این طرح چپ‌گرایانه بودیم. پهلوی با اجرای طرح تقسیم اراضی کشاورزی را نابود کرد و این طرح را فقط برای همراه کردن نیروهای چپ داخل ایران گرفت. ما هم در آن زمان با طرح کشت موقت به بار شیشه‌ای بخش کشاورزی چوب زدیم.
واگذاری بنگاه‌ها به تامین اجتماعی، بنیاد مستضعفان و ستاد فرمان امام(ره) خصوصی‌سازی نیست
وی ادامه داد: ما باید برای مبارزه با فساد اول مرز‌ها را درست کنیم و نگاه‌های محدودگرایانه را از اقتصاد برداریم. اقتصاد ما دولتی است، حتی با وجود ابلاغ اصل۴۴ و خصوصی‌سازی توسط رهبر انقلاب، متاسفانه باز خروجی مناسبی از ابلاغ این دستور به‌وجود نیامد که این امر ناشی از نگاه تنگ‌گرایانه و چپ‌گرایانه است، به طوری که الان به صورت شوخی اصطلاح خصولتی را به کار می‌بریم.
ناطق نوری افزود: واگذاری بنگاه‌ها به تامین اجتماعی، بنیاد مستضعفان و ستاد فرمان امام(ره) خصوصی‌سازی نیست و این امر ضرر بیشتری متوجه کشور می‌کند؛ زیرا اگر این بنگاه‌ها دولتی می‌ماندند، باز دیوان محاسبات یا نهادهای نظارتی بر آن نظارت می‌کردند، اما الان هر کاری که بخواهند این بنگاه‌ها انجام می‌دهند.
سوء استفاده از اسامی افراد شاخص نشانه ناسالم بودن جامعه است
وی خاطرنشان کرد: اگر از اسامی افراد شاخص جامعه در مواردی سوء استفاده می‌شود این نشانه ناسالم بودن جامعه است.
تا وقتی تملق، وجود دارد مشکلی حل نمی‌شود
ناطق نوری با اشاره به صحبت‌های دو سال قبل خود در مرقد امام گفت: من در آن زمان گفتم که سه چیز مانند موریانه این انقلاب را دارد پودر می‌کند؛ اول تملق، دوم رودبایستی و سوم باندبازی. اما این صحبت‌ها باعث رنجش برخی از آقایان شد، چنانچه برای من هزینه‌های زیادی به وجود آوردند.
وی ادامه داد: تا وقتی که این سه مورد وجود دارد، هیچ مشکلی از کشور حل نمی‌شود. هر مسئولی تخلف کند می‌گوییم که حالا خب مسئولیت دارد و با آن برخورد نمی‌کنیم. بعدا که دوران مسئولیت آن تمام می‌شود، این استدلال را می‌آوریم که مرده لگد زدن ندارد. ما در کشور کمبود قانون نداریم، بلکه به قانون عمل نمی‌کنیم.
با مطالعه رتبه ایران در فساد احساس حقارت کردم
ناطق نوری ادامه داد: من با مطالعه رتبه ایران در فساد احساس حقارت کردم، اینکه از رتبه ۸۶ به ۱۳۶ نزول کرده‌ایم با مبانی انقلاب متضاد است آیا این جمهوری اسلامی است. امروز با این همه شهید و خون که داده‌ایم باید رتبه آخر را در مبارزه با فساد داشته باشیم. این‌ها همه نتیجه این است که وقتی فلان مدیر را به خاطر هم‌گروهی بودن یا به مصلحت نبودن از فساد آن می‌گذریم این نتیجه برای ما به ارمغان می‌آید.وی با اشاره به یکی از ملاقات‌های خود با رهبر انقلاب گفت: من چند روز پیش به رهبری گفتم که بنده با این سابقه مدیریتی و انقلابی اگر بخواهم یکی را برای گرفتن ۱۰ میلیون وام به بانک معرفی کنم نمی‌توانم اما چطوری یک نفر ۳۵۰میلیارد تومان با وثیقه غیرواقعی به راحتی وام می‌گیرد.
دولت نه کشاورز نه صنعتگر و نه تاجر خوبی است
وی ادامه داد: امروز پرونده‌های تخلفات برخی از بانک‌ها در دفتر بازرسی است و ما آن‌ها را پیگیری می‌کنیم و نتیجه آن را به رهبری گزارش می‌دهیم.
ناطق نوری تصریح کرد: دولت نه کشاورز نه صنعتگر و نه تاجر خوبی است و نمی‌تواند این کار‌ها را به نحو شایسته انجام دهد؛ وظیفه آن فقط هدایت و نظارت است، به عقیده من مالیات باید بر مصرف باشد نه
تولید.وی افزود: در اواخر دولت گذشته ۵۰۰ هزار نفر استخدام شدند و دولت بزرگ‌تر شد. استخدام این افراد به صورتی است که نمی‌توان دیگر عذر آن‌ها را خواست و امروز کار دولت به جایی رسیده است که با قرض گرفتن و جابجا کردن می‌تواند هزینه جاری خود را بدهد و هزینه‌های عمرانی تعطیل شده است. یارانه هم ضربه دیگری بود که بر پیکر اقتصاد کشور وارد شد.
وی گفت: نمی‌توان هم اصول و ارزش‌ها را حفظ کرد هم تن به ذلت نداد، هم این موارد را در داخل‌‌ رها کرد و هم بخواهیم زنده بمانیم که این‌ها شدنی نیست.
اگر مدرکی از فساد اقتصادی ما دارید منتشر کنید
علی‌اکبر ناطق نوری در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور فرزندان و بستگانش در فعالیت‌های اقتصادی و سوءاستفاده از جایگاه وی، گفت: من دو پسر دارم و به آن‌ها گفته‌ام که نه در سازمان‌های دولتی کار کنند و نه فعالیت تجاری داشته باشند.
وی ادامه داد: هفته‌ای دو گزارش به حراست رهبری ارسال می‌شود مبنی بر اینکه از اسم من استفاده شده است. من همین جا اعلام می‌کنم هر کسی مدرکی از فساد اقتصادی فرزندان یا داماد و سایر بستگان من دارد می‌تواند آن را منتشر کند.
ناطق نوری در بخش دیگری اظهار داشت: بعد از آیات قرآن مثل اینکه آیات جدیدی نازل شده است؛ السابقون السابقون اولئک المقربون ظاهرا شده الرابطون، الرابطون، اولئک المرتبطون، زمانی که رابطه جای ضابطه را بگیرد چه کسی می‌تواند رقابت کند؟
وی افزود: می‌گوییم که اسلام دین کامل است، چه بلایی سر دین کامل آورده‌ایم که مقام ما در دنیا از رتبه ۸۷ به ۱۳۶ رسیده است؟
وی ادامه داد: اینکه عده‌ای فقط حرف می‌زنند که فلانی یا فرزندانش از فلان رانت استفاده کرده‌اند و مدرکی ارائه نمی‌کنند، خود نشان‌دهنده عمق فساد در
جامعه است.
دیگر آیت‌الله به من نگویید
ناطق نوری با بیان اینکه دیگر به من آیت‌الله نگویید، گفت: این هم از همان مشکلات نظام ما است. همه چیز ارزان شده است، عناوین دکتر و آیت‌الله و این‌ها هم ارزان شده است. بنده یک طلبه هستم اینکه شما بگویید آیت‌الله، جاهای دیگر هم به من می‌گویند. پنج دفعه که به من بگویند آیت‌الله کم‌کم باورم می‌شود، ششمین جا اگر کسی بگوید حجت‌الاسلام، می‌گویم این نمی‌دانم با من چه خرده حسابی دارد که نگفت آیت‌الله.
او گفت: تلویزیون را نگاه می‌کنیم صد‌ها تریلی قاچاق نشان می‌دهند، اینکه می‌گویند ۱۰ هزار انبار گرفته‌ایم، مگر قوطی کبریت است؟ بالاخره این‌ها کجاست و مبارزه با فساد چگونه است؟
پسرانم حق نداشتند در کار من دخالت کنند
ناطق نوری تاکید کرد: دو پسر دارم. هشت سال رئیس مجلس بودم، این‌ها می‌آمدند جلوی در مجلس، جلویشان را می‌گرفتند و این‌ها را نمی‌شناختند. حق نداشتند در کار من دخالت کنند، به آن‌ها گفتم کار دولتی و تجارت نکنید هر کسی از این دو و از بستگان و داماد‌های من هرچه دارد می‌تواند رو کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه