روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 23478
0
0
انتخاب ترامپ افول حاکمیت امپریالیسم
دکتر جواد دوستی / محقق و تحلیل‌گر مسائل اقتصادی- انتخاب ترامپ برآیند دیالکتیک عملی در شکاف عمیق طبقاتی حاکم در جامعه کارگری و جبهه کار در مقابل جامعه سرمایه‌داری در یک کشور به ظاهر دموکراسی است و شخصیتی که تمام نظریه‌های علمی از منظر شهود تحلیل سیاسی را نتیجه معکوس بخشید که نشان‌دهنده موفقیت پرولتاریای کارگری از شاخص یک اجتماع و کشور خاص را از باب اقتصاد و فرهنگ در نمود سیاست پدیدار کرد. اثبات فرایند معکوس اقتصاد معیشتی با انتخاب ترامپ در تقابل با اقتصاد حاکمیتی به وضوح مشخص شد و خوشبختانه شعور جمعی جامعه آمریکا و حتی جامعه جهانی را از مسائل اقتصادی و سیاسی به منصه ظهور رساند و ارزش و اهمیت جامعه حاشیه‌نشین را در دگردیسی سیاسی و اقتصادی که تنها انتخاب کمی در دنیا است، نمایان کرد.
حال از هر منظر که نگاه کنیم، انتخاب ترامپ سقوط جامعه حاکم امپریالیستی در هزاره سوم را نشانه گرفته است. چرا که ترامپ حتی ادبیات ساده و رفتارهای سیاسی را نمی‌داند؛ فرضیه شعارهای انتخاباتی ترامپ با رفتار دیپلماسی در کسوت رئیس جمهور، قطعا متفاوت خواهد بود (مگر مشاوران سلطه‌گر چنین اجازه‌ای را به وی ندهند.) چرا که شخصیت‌های تجاری بیشتر در مسیر سازندگی و سودآوری گام برمی‌دارند تا در مسیر سیاست‌زدگی! چراکه رفتارهای سیاسی، اقتصاد یک کشور را نمی‌سازد و این رفتار درست اقتصاد سیاسی است که تمام ابعاد مختلف کشور را خواهد ساخت.
اما در سال 2017 باتوجه به بودجه 40تریلیون و 100میلیون دلاری که دولت اوباما بودجه‌ریزی را انجام داده است، تقریبا ترامپ کمتر از 20درصد از شعارهای انتخاباتی را در مسیر انجام آن قرار خواهد داد. ولی می‌تواند جلوگیری از رفتارهای غلط بودجه‌ای مانند کاهش مالیات معافیت‌های تولیدی و بهبود بازنشستگان تامین اجتماعی برای سالمندان، فقرا و معلولان را بیشتر پوشش داده یا بودجه دخالت در مبارزه با تروریست‌های منطقه یا اروپای شرقی را کاهش دهد.
مدیریت ترامپ در عدم استفاده از منابع مالی حامیان داخلی و خارجی با تکیه بر شعار «آمریکا را دوباره عالی کن» به خوبی پیش رفت و رای کمی طبقه فقیر و حتی کارتل‌ها و تراست‌ها را همراه خویش کرد و در تحت پوشش قرار دادن اخبار انتخاباتی خویش در شبکه‌های کشوری و جهانی و فضای مجازی با استفاده از صحبت‌های پوپولیستی بسیار موفق ظاهر شد. چراکه شعارهای انتخاباتی ترامپ اشاره به واقعیت‌ها و مشکلات و نابسامانی‌های آمریکا داشت! که به درستی انجام شد؛ چه بسا عدم دخالت نظامی آمریکا در مناطق مختلف، عدم خروج ارز از کشور است و می‌تواند بخشی از زیرساخت‌های رفاهی کشور را تحت پوشش قرار دهد و اعتماد رای‌دهندگان به ترامپ را بالا ببرد و در سیاست خارجی به دنبال بازگرداندن احترام به آمریکا در سراسر جهان است و به جای حل مشکلات کشورهای خارجی، اولویت ساخت کشور آمریکا را مد نظر دارد که نکته بسیار بارزی در روند دیپلماسی آمریکا
خواهد بود.
حال با انتخاب ترامپ، افزایش فزاینده دلار با توجه به تنش‌های رفتاری مالی، شرایط ایده‌آلی برای سودآوری آمریکا ایجاد کرده است؛ اگر ترامپ بتواند جلوی هزینه‌های فضایی آمریکا را در جنگ با کشورهای مختلف به نام تروریست را بگیرد، ارزش واقعی افکار اقتصادی و مالی ترامپ به وضوح نمایان خواهد شد. هر چند که این ارزش‌دهی چه در رای صندوقی و چه در رای الکترال، با توجه به راست‌گویی به وضوح مشخص شد.
حال اگر دولت ایران برای ایجاد شرایط مطلوب خویش در دنیا، مسیر استراتژی گفت‌وگوی بین‌المللی در رویکرد سیاست برد-برد از منظر تجارت اقتصاد سیاسی با ترامپ را برگزیند، به عملی شدن برجام امیدوار
خواهیم بود!
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه