روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 مهر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 19595
0
0
اعتراض قم به یک «شبه‌کنسرت»
همدلی - برگزاری یک مراسم در قم دوباره پای کنسرت را به سیاست کشاند. این مراسم به گفته مخالفان کنسرت بوده و به گفته مسئول برگزارکننده مدیر کل ارشاد قم، مراسمی برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس بوده که در آن سرود انقلابی خوانده شده است. بعد از اعتراض آیت‌الله صافی‌گلپایگانی، روز گذشته نیز آیت‌الله احمد خاتمی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نسبت به این مراسم واکنش نشان دادند. آیت‌الله خاتمی برگزاری کنسرت در قم را خلاف شرع دانست و جامعه مدرسین نیز در اطلاعیه‌ای نوشت: صبر مراجع بزرگ محدود است.
کنسرت در قم؟
موضع‌گیری امام جمعه مشهد درباره برگزاری کنسرت در این شهر و علاوه بر آن عقب‌نشینی وزیر فرهنگ همان موقع با واکنش‌های زیادی همراه شد. در همان بحبوحه امام جمعه چند شهر نسبت به برگزاری کنسرت در شهرهای خود اعتراض کردند. البته موضع‌گیری همه علما این‌گونه نبود. بعضی از علما از برگزاری کنسرت دفاع فقهی کردند و گفتند نباید حلال خدا را حرام اعلام کرد. با این حال هیچ تغییری در وضعیت مشهد پیش نیامد. با وجود آنکه رئیس جمهور بعد از واکنش عجیب علی جنتی اعلام کرد وزرا نباید عقب‌نشینی کنند، کوچکترین تغییری در ماجرا ایجاد نشد. هنوز که هنوز است در مشهد کنسرت برگزار نمی‌شود. مضاف بر موضع‌گیری رئیس جمهور بعضی از نمایندگان مجلس هم در برابر مخالفت با برگزاری کنسرت موضع گرفتند. هفته گذشته اما انتشار یک خبر دوباره کنسرت را به صفحات سیاسی رسانه‌ها آورد. این خبر حاکی از برگزاری اولین کنسرت در شهر قم بود که با مجوز متولی اداره ارشاد استان قم در محل سالن اصلی این اداره صورت گرفته است که خود طلبه است. پس از انتشار این خبر برخی مراجع نسبت به آنچه رخ داده بود اعتراض کردند. آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با انتقاد شدید از برگزاری این کنسرت در شهر مقدس قم تاکید کرد: با اجرای مجالس موسیقی و کنسرت قلب امام زمان علیه السلام متاثر می‌شود و شما آمران به معروف با مقابله و جلوگیری از این منکر بزرگ موجبات خرسندی امام زمان (عج÷ را فراهم آورید. وی در دیدار رئیس ستاد امربه معروف ونهی از منکر کشور و مسئولان ستاد قم در ادامه افزودند: حرمت قم باید حفظ شود ونباید در این موضوع سکوت کنید، با برگزارکنندگان کنسرت در قم باید برخورد جدی شود.
آیت‌الله خاتمی: برگزاری کنسرت در قم خلاف شرع بود
آیت‌الله سید احمد خاتمی نیز روز گذشته این اقدام را مصداق حرکتی کاملاً خلاف‌ شرع و مغایر با ارزش‌های دینی و مصداق بارز منکر دانست و با اشاره به واکنش شدید آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در این باره، تاکید کرد: این اعتراض، اعتراضی دینی است و نه سیاسی. ایشان با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه از قبیل بیکاری، فقر، رکود، فضای مجازی آلوده، تصریح کردند که آقایان به جای حل این مشکلات، به نشر منکر پرداخته و زمینه ایجاد اعمال خلاف شرع را فراهم می‌کنند. وی در پاسخ به این موضوع که این مراسم به مناسبت هفته دفاع مقدس، عید غدیر و روز مباهله برگزار شده است، اظهارداشت: این عذر بدتر از گناه و سوء استفاده از مقدسات است. خاتمی همچنین حرمت‌شکنی‌های اخیر را در دستور کار استکبار دانست و افزود: شکستن حریم شهرهای مقدس مشهد و قم، گامی در این راستا است.
توضیحات قبلی مدیر کل ارشاد قم
این واکنش در حالی صورت گرفته که حجت‌الاسلام والمسلمین عباس دانشی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم می‌گوید در این شهر هیچ گونه کنسرتی قم برگزار نشده است. او خاطرنشان کرد: هیچ‌گونه درخواستی برای اجرای کنسرت و موسیقی در شهر مقدس قم ارائه نشده و تاکنون مجوزی هم برای آن صادر نکردیم.
دانشی گفته بود: برنامه‌ای که سه شنبه شب هفته گذشته در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم توسط گروه معبد و با مسئولیت انجمن موسیقی قم برگزار شده، تحت هیچ عنوان کنسرت نبوده است. در این مراسم چند سرود انقلابی در موضوع دفاع مقدس، فرهنگ ایثار و شهادت و عید مباهله اجرا و از شعر بسیار فاخر و ارزشمند شاعرانی مانند حافظ و مولوی استفاده شده است.
وی ادامه داد: این مراسم در فضایی کاملا سالم و فرهنگی برگزار شد و خواننده، نوازنده و گروه کر، هم با رعایت شئونات اسلامی به اجرای برنامه خود پرداختند و این اجرا نیز در راستای سیاست‌های حمایتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از موسیقی فاخر، ارزشی و محتوا محور بوده است.
اطلاعیه جامعه مدرسین: صبر مراجع بزرگ محدود است
اما واکنش‌ها به اینجا ختم نشد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز روز گذشته اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه - به امضای آیت‌الله محمد یزدی - آمده است: «شهر مقدس قم به عنوان مرکز علمی و فقهی جهان تشیع و پایگاه انقلاب اسلامی شهر بصیرت و ایمان است. حفظ کرامت و حرمت قم، حفظ فرهنگ دینی وارزش‌های اسلامی است. اقدام موهن و غیر منطقی مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در برگزاری کنسرت و حواشی و منکرات بیّن و شرم‌آور پیش آمده در آن، غیر قابل پذیرش و حرکتی به دور از شان شهر مقدس قم بوده است. برگزاری این کنسرت که به بهانه هفته دفاع مقدس در ام‌القرای کشور اسلامی «قم» صورت گرفت؛ متدینان را متاثر نمود. این حرکت ناشایست نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت(ع) را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه شخص وزیر ارشاد باید پاسخگو باشند. چرا در امر ترویج فرهنگ اسلامی و احیای ارزش‌های دینی آنگونه که باید، قدم بر نمی‌دارند و مسئله کنسرت‌ها و حواشی آن را مصرانه در نقاط مختلف کشور حمایت می‌کنند؟ تلاش برای خلاصه کردن فرهنگ و هنر در موسیقی، لطمه‌ای بزرگ به فرهنگ و ارزش‌های دینی و اسلامی است. اکنون که استان قم در موارد مختلف اعم از زیرساخت‌های اقتصادی، عمرانی و همچنین مسائل مربوط به اشتغال جوانان با مشکل روبه‌روست آیا این درست است که مسئولین برای رفع این کمبودها این چنین نسخه‌های خسارت‌باری را بپیچند؟ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکومیت قاطعانه این حرکت غیر ارزشی، و یادآوری لزوم توجه به ارزش‌های اسلامی و فرهنگی، خواستار برخورد با متولیان برگزاری این گونه کنسرت‌های پر حاشیه است. ‌ما به مسئولان اخطار می‌کنیم در شرائطی که کشور در سایه عمل به احکام الهی نیاز به همدلی، وحدت و آرامش دارد این‌گونه تحرکات به مصلحت آنها و کشور نیست و به پایگاه مردمی آنان آسیب وارد می‌کند. باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد. کسانی که مدعی ارتباط با مراجع و تقویت آن هستند، چرا در این امور بی‌توجهی می‌کنند؟ امید است مسئولین محترم ضمن توجه به هدایت‌ها و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید و علمای اعلام«دامت برکاتهم»، فرصت خدمت در جبهه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی را غنیمت شمرده و با تمام توان به تقویت و ترویج فرهنگ دینی و مبارزه با جبهه ضد اخلاقی و انسانی فرهنگ غربی تلاش کنند.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه