روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 مهر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 19594
0
0
واگذاری های نجومی موقعیت انتخاباتی قالیباف را تهدید می‌کند؟
فرود سوم در پرونده خلبان
همدلی – از قالیباف به عنوان آلترناتیوی برای احمدی‌نژاد در انتخابات 96 نام برده می‌شود. مردی که دو شکست در سابقه خود دارد و هرکدام می‌تواند در مقولیت او نقشی منفی ایفا کند. البته دو تحلیل‌گر سیاسی اصول‌گرا روز گذشته شکست‌های 84 و 92 قالیباف را از زاویه نگاه خود روایت کردند. عباس سلیمی‌نمین و امیرمحبیان هرکدام قالیباف را گزینه جدی اصول‌گرایان در انتخابات ریاست جمهوری نهم و یازدهم عنوان کردند که تخریب و تشتت مانع ریاست جمهوری‌اش شده‌اند. در این میان اما اخباری از پیگیری و تفحص پرونده شهرداری در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و خانه ملت منتشر شده است. هرچند هنوز قالیباف در جایگاه متهم قرار نگرفته اما حتی انتساب واگذاری‌ها به شهرداری امید او را برای پیروزی در انتخابات کمرنگ می‌کند.
به خصوص آنکه تجربه نشان می‌دهد هیچ نامزدی نتوانسته در برابر رئیس جمهور چهارساله پیروز شود.
آلترناتیوی برای فردی که نمی‌آید
هشت سال حضورش نقل محافل سیاسی بود و حالا دو سه هفته است که نبودنش نام او را به متن سیاست کشانده است. طیف هوادارانش بعد از نهی رهبری از نامزدی احمدی‌نژاد، به دو گروه تقسیم شدند. طیف «بهار» به عنوان نزدیک‌ترین گروه به احمدی‌نژاد، راه سکوت پیشه کرد. اما گروه دوم که رفقای قدیمی بودند، بلافاصله پس از رسانه‌ای شدن دیدار احمدی‌نژاد با رهبر انقلاب از او خواستند وارد عرصه انتخابات نشود. این‌ها همان‌ها بودند که نام پایداری را برای خود برگزیدند و بعد از رد صلاحیت رحیم مشایی، یار غار احمدی‌نژاد، سراغ لنکرانی و سعید جلیلی رفتند. این دسته حالا از نیامدن احمدی‌نژاد خیالش آسوده است و انگار دارد آماده می‌شود که گزینه‌های در آب نمک خوابانده خود را رو کند. هنوز اما تکلیفشان مشخص نیست. آنها برای اولین بار در انتخابات گذشته حاضر شدند با جریان‌های اصول‌گرا در یک مسیر گام بردارند. در نهایت هم نه ژنرال‌های جبهه پایداری به مجلس رفتند و نه ژنرال‌های اصول‌گرا. این‌گونه که پیداست یاران آیت‌الله مصباح دوباره راه خود را طی می‌کنند و اصول‌گرایان راه دیگر را. تحلیل‌گران سیاسی مقبولیت طیف جبهه پایداری را در حدی نمی‌دانند که کاندیدای‌شان بتواند در انتخابات 96 در برابر روحانی رای بیاورد. اگر هم جریان اصول‌گرا بر ائتلاف به سبک 94 تاکید کنند، احزاب اصول‌گرا حاضر نمی‌شوند کاندیدای معرفی شده نماینده طیف اقلیت اصول‌گرایان باشد.
روایت سلیمی نمین از شکست قالیباف در سال84
در بین نام‌های چهره‌های اصول‌گرایی که برای انتخابات مطرح می‌شوند نام قالیباف بیش از هرکس دیگری به چشم می‌خورد، فردی که هم در انتخابات 84 شکست خورد و هم در انتخابات 92. با این حال عباس سلیمی‌نمین، فعال سیاسی اصول‌گرا روایت دیگری از شکست قالیباف در انتخابات 84 دارد. سلیمی‌نمین می‌گوید: براساس نظرسنجی‌ها، آقای‌هاشمی در دور اول تمام هم و غم خود را بر تخریب قالیباف قرار داد، طوری که گاهی صدای وی در می‌آمد. من در ستاد قالیباف بودم و این موضوع را از نزدیک دیدم. اصلا گرایش خود آقای قالیباف به آقای ‌هاشمی بود، ولی ‌هاشمی وی را تخریب می‌کرد. یادم هست یک روز صبح خود آقای قالیباف با مهدی ‌هاشمی تماس گرفت و گفت اگر این روند را ادامه دهید من هم اطلاعاتی را که درباره فعالیت‌های اقتصادی شما دارم منتشر می‌کنم. همین تخریب‌ها باعث شد آقای قالیباف در نظرسنجی‌ها دچار افت جدی شود وگرنه رای بالایی داشت. او همچنین می‌گوید: «از سویی آقایان محسن رضایی، محمود احمدی‌نژاد و احمد توکلی هم با قالیباف قرار گذاشته بودند اگر در نظرسنجی‌ها همچنان قالیباف در صدر بماند از طرفداران خود بخواهند که به ایشان رای دهند.»
نگاه محبیان به شکست 92: موقعیت قالیباف خیلی بد نبود
هرچند قالیباف دو شکست در کارنامه خود دارد، اما شکست او در سال 92 به اصول‌گرایان این پیغام را فرستاد که قالیباف مهم‌ترین گزینه آنهاست. امیر محبیان، تحلیل‌گر اصول‌گرا درباره شکست قالیباف در انتخابات 92 می‌گوید: «ترسی ایجاد شد و بعضا می‌گفتند آقای جلیلی، آقای احمدی‌نژاد دوم است. در عین حال اصلاح‌طلبان روی آقای روحانی تجمیع کردند. از سوی دیگر آقای روحانی مذاکرات هسته‌ای را عملا به عنوان بحثی محوری در دوران تبلیغات انتخاباتی مطرح کرد و همین باعث برجستگی بیشتر آقای روحانی شد و همین افکار عمومی را به این نتیجه رساند که یک دیدگاه اصول‌گرایان هستند که می‌خواهد کشور را به سمت جنگ ببرند و دیدگاه دیگر می‌خواهد مسائل را با گفت‌وگو حل کند.» این فعال سیاسی با بیان اینکه آقای روحانی در سال ۹۲ فقط با حدود ٣٠٠هزار رای بیشتر از حد نصاب در دور اول در انتخابات پیروز شد، افزود: اگر آقای جلیلی نمی‌آمد بحث مذاکرات هسته‌ای بحث اصلی نمی‌شد و نقطه برتری آقای روحانی هم همین بود. از سوی دیگر اگر فقط آقای قالیباف در رقابت حضور داشت فقط مباحث مدیریتی مطرح می‌شد و آن موقع ممکن بود اصلا آقای عارف موقعیت بهتری پیدا کند. در آن شرایط درصدی از آرای آقای جلیلی نیز به سمت آقای قالیباف می‌آمد و تفاوت ۲۰۰ و خورده‌ای هزار رای کمتر شده و انتخابات به دور دوم کشده می‌شد. محبیان ادامه داد: اگر انتخابات ۹۲ به دور دوم کشیده می‌شد اصول‌گرایان به صورت قهری روی آقای قالیباف توافق می‌کردند و در آن زمان معلوم نبود پیروزی آقای روحانی به این راحتی می‌بود، بنابراین پیروزی آقای روحانی بر اصول‌گرایان در آن زمان بیشتر مرهون اختلاف اصول‌گرایان بود. موقعیت آقای قالیباف خیلی هم بد نبود، اگر این ضربه زده نمی‌شد.
قالیباف شناخته شده‌تر و باسابقه‌تر است
نظر این تحلیل‌ گر سیاسی این است که در بین اصول‌گرایان قالیباف شناخته شده‌تر و با سابقه‌تر است. او با تاکید براینکه «رای نیاوردن یک نفر در انتخابات نقطه منفی در کارنامه اوست» افزود: البته این موضوع نمی‌تواند به این معنا باشد که او لزوما نمی‌تواند هیچ‌وقت دیگر رای بیاورد، چون حضور در انتخابات ریاست جمهوری یک بار مصرف نیست، اما اگر اصول‌گرایان بتوانند در این شرایط به نوعی از وحدت برسند و از سوی دیگر جریان دولت و هواداران دولت نتوانند کارکرد خود را برای افکار عمومی روشن کنند و انتقادات در حوزه‌های مختلف همچنان بر آنها وارد باشد، ریزش رای خواهند داشت و این احتمال وجود دارد که انتخابات به دور دوم کشیده شده یا شرایط آقای روحانی مانند سال ۹۲ ریسکی باشد. محبیان می‌گوید: درحال حاضر شاید حدود ۱۵ یا ۲۰ اسم در جریان اصول‌گرایی برای کاندیداتوری مطرح شده، اما از بین این اسامی آقای قالیباف برای افکار عمومی شناخته شده‌تر است و سابقه مدیریتی بیشتری هم در کارنامه دارد.
املاک شهرداری مانع قالیباف برای رسیدن به پاستور
برخلاف فضای امیدوارانه‌ای که محبیان برای قالیباف ترسیم می‌کند، اخباری که از خیابان دولت و مجلس می‌رسد گویای آن است که انگار قالیباف این بار نیز نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود. همه این اخبار به اتهاماتی برمی‌گردد که در فضای رسانه‌ای متوجه شهرداری تهران شده است. روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از پیگیری املاک نجومی در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خبر داد و گفت: «این مسائل باید تبدیل به پرونده شود و به قوه قضاییه ارجاع داده شود، چرا که به طور طبیعی برخورد نهایی باید در این قوه صورت بگیرد.» علاوه بر دولت، مجلس هم به این پرونده ورود پیدا کرده است. صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس دهم از احتمال حضور قالیباف در مجلس برای پاسخ دادن به سوالات نمایندگان خبر داد. بدری با اشاره به آخرین وضعیت تحقیق‌وتفحص از شهرداری تهران، به ایلنا گفت: تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با امضای ۲۱نفر از نمایندگان مجلس ازسوی کمیسیون عمران مجلس اعلام وصول شد و بنابر آیین‌نامه، مدارک و مستندات لازم را ظرف ۱۵روز از شهرداری تهران دریافت خواهیم کرد. او با اشاره به ادامه روند بررسی این تحقیق و تفحص در کمیسیون عمران اعلام کرد: پس از دریافت مدارک، نسبت به برگزاری جلسه‌ای با نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص اقدام خواهیم کرد و پس از شنیدن نظرات تفحص‌کنندگان، این تفحص پیگیری می‌شود. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به تاکید تفحص‌کنندگان نسبت به ورود کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور، احتمال بررسی همزمان این پرونده در دو کمیسیون وجود دارد، گفت: بنابر تشخیص هیات‌رئیسه مجلس، کمیسیون عمران به‌عنوان کمیسیون اصلی بررسی این پرونده انتخاب شده و پرونده پس از ارجاع به کمیسیون عمران، توسط این کمیسیون اعلام‌وصول شده است. او ادامه داد: با این حال، ممکن است برخی سوال‌ها میان دو کمیسیون عمران و شورا‌ها مشترک باشد که در آن صورت این احتمال وجود دارد که کمیسیون شور‌اها نیز ورود کند، اما فعلاً کمیسیون اصلی برای بررسی موضوع، کمیسیون عمران است. نماینده مردم اردبیل با اشاره به این‌که کمیسیون عمران به‌زودی نسبت به دریافت مدارک لازم از شهرداری تهران اقدام خواهد کرد، گفت: پس از دریافت مدارک، جلسه‌ای با تفحص‌کنندگان برگزار خواهد شد و در این جلسه سعی خواهیم کرد به سوال‌های نمایندگان بر اساس مستندات و مدارک موجود پاسخ دهیم. این نماینده مجلس گفت که اگر نمایندگان قانع نشوند، جلسه‌ای با نمایندگان و شهردار تهران به‌عنوان بالا‌ترین مقام سازمان و نهادی که مورد تفحص قرار گرفته، برگزار
خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه