روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 خرداد 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 12086
0
0
گفت وگوی همدلی با نعمت احمدی و وکیل پرونده «قاتل نوجوان»
محمدرضا بعد از 14سال زندان باید قصاص شود؟
همدلی- این روزها خبر اجرای حکم اعدام جوانی که 14 سال از عمر خود را در زندان سپری کرده است، بخشی از اخبار رسانه‌های داخل و خارج از کشور را به خود اختصاص داده است؛ «محمدرضا» 14 سال پیش به همدستی دو نفر دیگر یک پیرمرد را به قتل رسانده است و او درهمه این سال‌ها منتظر بوده؛ نه انتظار برای رهایی که انتظار برای اجرای حکم اعدام و شاید اگر با او صحبت کنید مثل بشتر بچه های هم سن و سال ش که با عدم قوه تشخیص، مرتکب قتل شده اند و محکوم به اعدام، دیگر برایش فرقی نداشته باشد که زنده بماند یا نه حتی اجرای حکم اعدام می تواند برایش رهایی از استرس‌ها و شکنجه‌های روحی ای باشد که لحظه لحظه این سال ها تجربه اش کرده؛ با همه این ها و با محکوم دانستن کاری که او در سن 15 سالگی انجام داده، به نظر می رسد همین سن اندک ارتکاب قتل- که با توجه به همراه بودن دو نفر دیگر با او دارای شبهاتی هم باشد-، توجیهی باشد برای عدم تشخیص صواب یا ناصواب بودن کاری که او انجام داده و از سوی دیگر 14 سال انتظار و شکنجه روحی و روانی؛ تنبیهی مناسب که اولیای دم او را ببخشند؛ «محمدرضا حدادی متولد ۱۳۶۶ است و از سال ۱۳۸۱ در زندان به‌سر می‌برد. او در تحقیقات اولیه و در دادگاهی که ۸ آبان ۱۳۸۲ برگزار شد به سرقت و قتل - یک پیرمرد- اعتراف کرد، اما در ۱۶ آبان همان سال نامه‌ای به دادگاه نوشت و گفت که یکی از متهمان به او وعده داده که در ازای پرداخت پول، ارتکاب قتل را به عهده بگیرد، چون محمدرضا حدادی تنها ۱۵ سال دارد و مجازات نخواهد شد. حکم اعدام محمدرضا حدادی تا کنون دو بار تا مرحله اجرا رفته اما متوقف شده است.»
به فکر نجات محمدرضا باشیم
اما یکی از حاشیه های پرونده محمدرضا، که به گفته وکیل او در مقابل نجات جانش به هیچ وجه مهم نیست، به خانواده خود او برمی‌گردد؛ محمدرضا در خانواده‌ای بی بضاعت به دنیا آمده و تا 15 سالگی در محیط آن رشد کرده و حالا با استناد به گفته‌های اطرافیان و نزدیکان این خانواده، پدرش از پیش از روانه شدن فرزندش به زندان تا به حال او را یک بار هم ملاقات نکرده و حتی در صدد جمع کردن مبالغی از خیرین به بهانه رهایی پسرش است؛ نکته جالب این جاست که بسیاری از رسانه های بیگانه در ارائه گزارش از جوان بیست و هشت، نه ساله ای که قرار است به زودی اعدام شود، به گفته های پدرش استناد می کنند.
معصومه طهماسبی، وکیل محمدرضا در گفت و گو با همدلی، هیچ کدام از این حاشیه ها را درحال حاضرمهم نمی داند و می گوید باید به فکر نجات جان این جوان و رهایی او از اعدام بود؛ رضایت اولیا دم تنها کورسوی امیدی است که در این پرونده وجود دارد.
او با اشاره به سن کم محمدرضا حین ارتکاب جرم، معتقد است که در چنین مواردی باید شخصیتی و روانی هم در کنار پرونده اصلی مجرم تهیه شود؛ هرچند که هیچ یک از این موارد، قصد توجیه عمل او را ندارد اما این گونه موارد، می تواند مهر تاییدی باشد بر عدم تشخیص جرم در سنی که یک کودک، مرتکب آن می شود.
طهماسبی از تاثیر منفی رسانه ها و اعلان عمومی چنین مواردی سخن می گوید و معتقد است: جو عمومی گاهی می تواند بر تصمیم‌گیری قضایی موثر باشد؛ نباید برای آرام کردن جو عمومی حکمی را صادر کرد؛ پرونده ستایش، دختربچه افغانستانی که توسط پسر همسایه شان مورد آزارو اذیت جسمی قرار گرفت و در نهات کشته شد، یکی از این موارد است؛ باید این نکته را هم مد نظر قرار داد که کودکی که حالا در هیبت یک قاتل قرار گرفته، خود قربانی بسیاری از مسائل اجتماعی و خانوادگی است.
وکیل پرونده محمدرضا حدادی، با بیان این که اولیای دم به هیچ وجه تقاضای دیه نکرده اند، یکی از مواردی را که آن ها نمی توانند رضایت بدهند، طرز فجیع کشته شدن پدرشان می دانند و این در حالی است که اگر افراد از قوانین جدید که در این زمینه وضع شده آگاه باشند و مقام های مسئول، این قوانین را اعمال کنند، می توان به راحتی مانع از اجرای حکم اعدام شد.
قانون جدید می گوید محمدرضا نباید اعدام شود
نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری با همدلی، پیرامون قانون جدید صحبت می کند که به موجب آن در قانون دادرسی کیفری جدید، سن رشد، 18 سالگی تعریف شده است و از این طریق، تشخیص داده می شود که مرتکب جرم به سن تعقل رسیده است یا خیر؟ آیا در حین ارتکاب به قتل، قوه تشخیص وجود داشته یا خیر؟ و برابر قانون همه این موارد باید رعایت شود.
احمدی به پرونده محمدرضا حدادی اشاره می کند و می گوید: در مورد پرونده فردی که در سن 15 سالگی مرتکب قتل شده و حالا به اعدام محکوم شده، باید درخواست اعاده دادرسی صورت گرفته و مورد موافقت دیوان عدالت اداری کشور قرار بگبرد.
او همچنین در مورد این پرونده می گوید: این فرد، حدود 14 سال از عمرش را در زندان سپری کرده؛ تمام دوره نوجوانی و بخش حساسی از جوانی اش و باید شرایطی به وجود بیاید که زمینه‌های جلب رضایت اولیای دم، فراهم شود.
احمدی تاکید می کند که این پرونده باید به قوه قضاییه استیفاء شود که قانون جدید را فصل‌الخطاب قرار دهند؛ ضمن این که افراد دیگری نظیر ناظران و مددکاران زندان هم باید با توجه به قانون جدید عمل کرده و آن را به اطلاع محکوم به اعدام برسانند.
این وکیل دادگستری که سابقه وکالت کودکان مرتکب به قتل را داشته است، در مورد پرونده ستایش(در ورامین)، مطبوعاتی شدن این پرونده را نقد می کند و می گوید اگر هم خانواده مقتول بخواهند در این پرونده رضایت بدهند با توجه به جوی که در افکار عموم درست شده نمی توانند این کار را انجام دهند. احمدی به این نکته هم اشاره می کند که پرونده قاتل ستایش مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس رای دادگاه، قاتل در صحت عقلی و شعور کامل این کار را انجام
داده است.
اعدام محمدرضا حدادی به تعویق افتاد
در حالی‌که گفته می‌شد خانواده مقتول تقاضای اجرای حکم محمدرضا حدادی را کرده‌اند و از طرف دایره اجرای احکام به خانواده حدادی نیز خبر داده‌ بودند که صبح سه‌شنبه 11 خرداد، حکم او اجرا خواهد شد، اما او اعدام نشد و اجرای حکم به دو روز دیگر موکول شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه