روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 اردیبهشت 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 10281
0
0
روز اول امامت حضرت مهدی (عج)، به صورت رسمی، تعطیل شد
افزایش تعطیلات رسمی کشور
خبر می‌رسد که قرار است یک روز دیگر هم به تعطیلات اضافه شود؛ نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه موافقت کردند که هشتم ربیع‌الاول (سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری(ع) و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر عج) به‌عنوان تعطیل رسمی تعیین شود. پیشنهادی که با مخالفت شماری از نمایندگان اقتصادخوانده مجلس از جمله غلامرضا کاتب، کمال‌الدین پیرموذن و احمد توکلی مواجه شد و هر یک از این نمایندگان در اخطارهای جداگانه‌ای عنوان کردند این‌نوع تعطیلی به اقتصاد کشور ضربه می‌زند و بار مالی برای دولت به همراه دارد. کاتب اعلام کرد در کمیسیون مشترک، این‌گونه تصویب شده که تعطیلی این روز جایگزین یکی از تعطیلی‌های رسمی شود، اما در بررسی نهایی این روز هم به تعطیلی‌های موجود اضافه شد.
اضافه شدن این تعطیلی به دیگر تعطیلات رسمی کشور در حالی صورت گرفته که مساله ساماندهی تعطیلات مدت‌هاست که در مجلس در جریان است. مرکز پژوهش‌های مجلس چندی قبل پیشنهادی برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور مطرح کرد. پیشنهادی که بر اساس آن شمار تعطیلات سراسری کشور از 25 روز کنونی به 16 روز کاهش می‌یابد و مناسبت‌های مذهبی از لیست تعطیلات رسمی خارج شده و تنها در برخی استان‌ها تعطیل می‌شود. در مقابل کاهش تعطیلات رسمی این امکان را به دولت می‌دهد که «روزهای بین تعطیلی» را تعطیل اعلام کند.
مقصود از این پیشنهاد تجمیع تعطیلات پراکنده در کشور بوده است که به اعتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس، معضل اصلی تعطیلات در ایران است.
مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود هدف از تجمیع تعطیلات را این‌گونه عنوان کرده که یکی از آثار اقتصادی وضعیت فعلی تعطیلات صرف 20 درصد از دستمزد پرداختی در اقتصاد کشور بابت روزهای تعطیل است، اما از آنجا که برای این اوقات فراغت برنامه‌ریزی خاصی صورت نمی‌گیرد و تعطیلات کاملا پراکنده است، مردم در ایام تعطیل به حال خود رها می‌شوند و نمی‌توان به بهره‌وری ناشی از این تعطیلات امید چندانی بست.
بعد از این گزارش بود که نمایندگان پیگیر کاهش تعطیلات در مجلس شدند اگرچه مسکوت ماند. اما نکته قابل توجه مصوبه اخیر مجلس این است که در حالی تعطیلی مذهبی جدیدی را به لیست تعطیلات اضافه کرده که بسیاری از نمایندگان همین مجلس از طرح کاهش تعطیلات و تجمیع آن حمایت کرده بودند. ایده دیگری که در دولت در حال پیگیری است -و توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دنبال می‌شود- طرح دو روزه کردن تعطیلات آخر هفته و حذف اغلب تعطیلات پراکنده دیگر است که البته هنوز به مرحله بررسی توسط هیات وزیران نرسیده است. به گزارش اقتصادنیوز، در هر صورت مشخص نیست که حتی اگر نمایندگان مجلس نظر متفاوتی درباره افزایش یا کاهش تعطیلات دارند، چرا چنین پیشنهادی را به لایحه غیرمرتبطی همچون لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه الحاق کرده‌اند؟
زیان 190 هزار میلیارد تومانی تعطیلات برای اقتصاد ایران
موافقین تعطیلات، که عمدتاً دولتی‌ها هستند، افزایش نشاط، امید و زمان استراحت را مد نظر قرار می‌دهند و مخالفین معتقدند که کار و تلاش بیشتر لازمه‌ برون‌رفت از شرایط فعلی اقتصادی است. اما واقعیت چیست؟ یک کارشناس ارشد اقتصاد- برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی، معتقد است، مقایسه‌ تعطیلات در ایران با سایر کشورها از اساس اشتباه است، زیرا عنصر مشترک و ثابتی در میان نیست که بر اساس آن بتوان عنصر متغیر را نشان داد. اگر درآمد سرانه‌ ایران را با درآمد سرانه‌ کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، در آن صورت می‌توانیم تعطیلات را هم قیاس کنیم. برای مثال، بار تکفل در انگلیس 1.4 است؛ یعنی به ازای هر 1.4 نفر، یک نفر کار می‌کند، در حالی که در ایران بار تکفل نزدیک به 4 است؛ یعنی یک نفر باید کار کند و زندگی 4 نفر را تامین نماید.
مریم فکوری می‌گوید: در خوش‌بینانه‌ترین برآورد، ساعت کار مفید در ایران 2 ساعت است و در کشورهای پیشرفته‌ دنیا در بدبینانه‌ترین برآورد این رقم به 5 ساعت می‌رسد. در واقع کشورهای پیشرفته از 44 ساعت کار در هفته 28 ساعت کار مفید انجام می‌دهند، در حالی که این رقم در ایران 11 ساعت است.
او معتقد است که که این تعطیلات سبب ضرر و زیان اقتصادی بنگاه‌ها می‌شود. از سویی دیگر، دولتی بودن اقتصاد ایران نیز این زیان را پررنگ‌تر کرده است. با توجه به سهم بالایی که دولت در اقتصاد ایران دارد، بخش عمده‌ای از این زیان به دولت تحمیل شده است و به طور حتم در سال‌های آتی به افزایش کسر بودجه‌ دولت منجر می‌شود. البته دولت با توجه به امکاناتی مانند استقراض از سیستم بانکی و استفاده از درآمد نفت توان پوشاندن این هزینه‌ها را خواهد داشت، ولی در حقیقت این نوع عملکرد به معنی اتلاف منابع ملی است.
به گفته او، تعطیلات بر بهره‌وری نیروی کار، هزینه‌های ثابت تولید، معاملات ارزی و ارتباط با شعب خارج از کشور تاثیر دارد؛ بر اساس مطالعاتی که در برخی کشورها نظیر آلمان و مالزی انجام شده است، تولید ناخالص داخلی (GDP) در روزهای تعطیل به طور معناداری کاهش پیدا می‌کند. بنابراین نخستین تاثیر منفی تعطیلات در تولید ناخالص ملی قابل مشاهده است. البته خسارت هر روز تعطیلی بسته به ساختار اقتصادی هر کشور متفاوت است. برای مثال، در فیلیپین با توجه به اینکه یک کشور توریستی است، به ازای هر روز تعطیلی حدود 6/0 درصد به تولید ناخالص ملی افزوده می‌شود. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، سال گذشته تولید ناخالص داخلی ایران 418 هزار میلیارد تومان بود و اقتصاد کشور به ازای هر روز تعطیلی حدود 1428 میلیارد تومان زیان دید. اگر این اعداد را به سال 91 تعمیم دهیم، زیان کشور از این 5 روز تعطیلی بالغ بر 7140 میلیارد تومان خواهد بود. بر این اساس، کل زیان ناشی از 133 روز تعطیلی در کشور، بالغ بر 190 ‌هزار ‌میلیارد تومان می‌شود که تقریباً اندکی بیش از یک دوم کل نقدینگی موجود در کشور است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه